مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2885521970322072557

زاگرس ، بستر رشد گیاهان دارویی

عضو جامعه جنگلبانی ایران گفت: لرستان یکی از استان هایی است که به واسطه شرایط توپوگرافی، مستعد کشت گیاهان دارویی است.

به گزارش ایسنا،علی حسین اظهار کرد: انسان جزئی از طبیعت بوده و به طور یقین برای هر بیماری، در طبیعت گیاه مداوای آن عرضه شده ‌است.

وی ادامه داد: آنچه در این بین مهم بوده وجود این گیاهان دارویی در کشور و استان لرستان بوده که در صورت توجه بیشتر می‌توان گستره درخور توجهی آنها را در استان تولید و حتی صادر نیز کرد.

این مسئول ادامه داد: امروزه اغلب شرکت‎های داروسازی معتبر کشورهای مختلف از گیاهان دارویی برای‌ تهیه انواع دارو استفاده می‌کنند که این، دلیلی برای اثبات اهمیت گیاهان دارویی است. کشور ایران نیز با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی، جایگاه ارزشمندی در تولید انواع گیاهان طبی و دارویی دارد.

وی یادآور شد: برای بررسی گیاهان دارویی باید به دو ویژگی مهم استان از جمله سابقه کهن زندگی بشری در این منطقه که خواه ناخواه استفاده از گیاهان را نیز دارای همین سابقه خواهد کرد و دوم نوع اقلیم و آب و هوا در این منطقه است توجه کرد. به عنوان مثال کمترین ارتفاع از سطح دریا 350 متر در حسینیه از توابع شهرستان پلدختر در جنوب استان قرار دارد و بالاترین ارتفاع با 4050 متر اشترانکوه از توابع الیگودرز در شرق استان قرار دارد. این اختلاف 3700 متری از سطح دریاباعث ایجاد رویشگاه‎های متنوعی شده است.

این عضو جامعه جنگلبانی ایران خاطرنشان کرد: زاگرس طبیعت بی‎نظیر جهانی است، محل تلاقی چند جبهه آب و هوایی متعدد، دریای سیاه و مدیترانه از غرب، اقیانوس هند از شرق و دریای سرخ از جنوب در زاگرس به هم می‎رسند که مجموعه بی‎ نظیر از انواع گیاهان و جانوران را در این ناحیه ایجاد کرده است.