مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2885432370394399919

تولید نفت اوپک افزایش یافت

تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی در مقایسه با ماه قبل از آن، تقریبا 336 هزار بشکه در روز افزایش یافت که این موضوع، برخلاف روح توافق کاهش تولید است.

به‌رغم توافق کاهش تولید از سوی کشورهای اوپک و برخی غیراوپکی‌ها برای محدود کردن تولید تا سه ماه نخست سال 2018 میلادی، تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی یعنی می با افزایش روبه‌رو شد. تولید نفت اوپک در ماه می، حدود 336 هزار و یکصد بشکه در روز افزایش یافت و به رقم 32 میلیون و یکصد هزار بشکه در روز رسید؛ این درحالی است که با آرام شدن درگیری‌ها در لیبی تولید روزانه نفت این کشور بیش از 178 هزار بشکه افزایش یافته و به 730 هزار بشکه در روز رسیده است.

همچنین تولید نفت نیجریه در ماه گذشته میلادی، با افزایش بیش از 174هزار بشکه در روز به یک میلیون و 680 هزار بشکه رسید و عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک در آفریقا را بار دیگر از آنگولا ربود و از آن خود کرد؛ این در حالی است که تولید نفت آنگولا در ماه می 54 هزار بشکه در روز کاهش یافت و بیشترین رقم در میان کشورهای عضو اوپک محسوب می‌شود.

تولید نفت عراق برای سومین ماه متوالی در ماه می، با روند صعودی روبه‌رو شد و روزانه بیش از 44 هزار بشکه به تولید خود افزود و رقم 42/4میلیون بشکه در روز را تجربه کرد. فقط تولید نفت عربستان سعودی، آنگولا، کویت و قطر در ماه گذشته میلادی کمتر یا در سطح توافق انجام گرفته در ماه نوامبر سال 2016 میلادی بود.

این در حالی است که قرار است کشورهای تولیدکننده نفت که در پیمان کاهش تولید شرکت کرده‌اند، تولید خود را تا پایان سه ماه نخست سال 2018 میلادی روزانه 8/1 میلیون بشکه کاهش دهند تا به توازن بازار و بهبود بهای نفت کمک کنند.

البته اوپک در تازه‌ترین برآورد خود، تولید نفت غیر اوپکی‌ها را در سال جاری میلادی با 110 هزار بشکه کاهش در روز، 14/58 میلیون بشکه در روز اعلام کرده است.