مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2885416394908349523

درمان سوختگی با پوست تیلاپیا

بتازگی پژوهشگران دانشگاه فدرال سئارا در برزیل دریافتند، پوست ماهی تیلاپیا به علت داشتن رطوبت و کلاژن بالا موجب تسریع درمان سوختگی و کاهش درد می‌شود. این روش که پیشتر روی حیوانات آزمایشگاهی اعمال شده بود، در حال بررسی روی 56 بیمار سوختگی است و چنانچه تا آخرین مرحله موفقیت‌آمیز انجام شود، بویژه در مناطق محرومی که دسترسی فوری به تجهیزات درمان سوختگی ندارند، کاربرد بسزایی خواهد داشت.

پوست تیلاپیا نسبت به پوست انسان مقادیر فراوان‌تری کلاژن نوع یک و سه دارد که در بهبود زخم مؤثرند. گفته می‌شود، پوست تیلاپیا بو‌یژه در درمان سوختگی‌های درجه دوم و سوم کاربرد دارد. در سوختگی درجه دوم فقط لایه‌ بیرونی و میانی پوست آسیب می‌بیند، این در حالی است که در سوختگی درجه سوم همه لایه‌های پوست دچار آسیب جدی می‌شوند. طول مدت درمان بسته بشدت سوختگی از چند هفته تا چند ماه متغیر است، در حالی که پوست تیلاپیا موجب تسریع این روند می‌شود‌. در بسیاری موارد کافی است پوست تیلاپیا تا زمان آغاز بهبود روی قسمت سوختگی قرار داده شود. البته در سوختگی‌های شدید شاید لازم باشد که پوست ماهی طی دوره درمان عوض شود، اما گویا در این روش تعداد دفعات تعویض پوست ماهی نسبت به دفعات مورد نیاز تعویض بانداژ کمتر است و موجب کاهش درد می‌شود.

ازجمله مهم‌ترین مزایای روش فوق، کاهش هزینه‌های درمان سوختگی است. در برخی کشورها از پوست خوک یا انسان به‌منظور درمان سوختگی‌های مزمن استفاده می‌شود، اما این اقدام در بسیاری مراکز درمانی به علت هزینه‌های گزاف امکان‌پذیر نیست و در عوض از بانداژ برای پوشش زخم استفاده می‌شود که از سرعت بهبود زخم می‌کاهد و به علت نیاز به تعویض مداوم موجب ایجاد درد می‌شود. با این اوصاف، چنانچه استفاده از پوست تیلاپیا در درمان سوختگی توسط مراکز ذی صلاح اثبات شود، این روش در مقایسه با درمان‌های معمول مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

منبع: medicaldaily.com

مترجم: صدف دژآلود

جام‌جم