مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2884280755717436404
دچار تکرر ادرار شده‌اید؟

دست به آب بی‌وقفه

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که در طول شبانه روز، چندین و چند بار برای دفع ادرار به دستشویی رفته باشید و این مساله شما را حسابی کلافه کرده باشد.

حال تصور کنید برخی از افراد دائما با چنین مشکلی مواجه هستند. تکرر ادرار، شاید در نگاه اول مشکلی باشد که فقط روی کیفیت زندگی افراد تاثیر منفی می‌گذارد ولی واقعیت این است که در برخی موارد می‌تواند به‌عنوان یک علامت هشداردهنده برای بیماری‌ محسوب شود. با دکتر عباس بصیری، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همراه شدیم تا در مورد دلایل به‌وجود آورنده تکرر ادرار بیشتر بدانیم.

تکرر ادرار دارید؟

برخی از منابع علمی، روی مساله تکرر ادرار تاکید نکرده‌اند ولی با این وجود نمی‌توان در شرایطی که فردی دچار این مشکل شده باشد، نسبت به آن بی‌تفاوت بود چون این مساله می‌تواند برای فرد دردسرساز باشد و روی زندگی او تاثیرمنفی بگذارد. به‌طور کلی حجم مثانه در خانم‌ها حدود 450 سی سی و در آقایان حدود 500 تا 550 سی‌سی است و چنانچه فرد بیش از اندازه، نیاز به دفع ادرار داشته باشد، این مساله باید بررسی شود. به‌طور کلی فردی که به تکرر ادرار مبتلاست، در طول روز و در زمان بیداری، بیش از 8 تا 10 بار برای تخلیه مثانه خود به توالت می‌رود.

چنانچه تکرر ادرار با علائم دیگری چون سوزش یا درد هنگام دفع ادرار همراه باشد، در چنین شرایطی باید بیمار را از لحاظ ابتلا به بیماری‌های مختلف، مورد بررسی قرار داد.

اضطراب داری؟

چنانچه دلیل ابتلا به تکرر ادرار یک بیماری جسمی نباشد، این مساله می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به یک مشکل روانی باشد. یکی از مهم‌ترین مشکلات روانی‌ای که می‌تواند باعث ابتلا به تکرر ادرار شود، اضطراب است. علاوه بر این استرس نیز می‌تواند همراه با تکرر ادرار باشد. افراد جوان، بیش از سایر افراد تکرر ادرار ناشی از اضطراب و استرس را تجربه می‌کنند.

دردسر پا به سن گذاشتن!

سن در ابتلا به تکرر ادرار، نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند و باید به این مساله توجه داشت. چنانچه یک آقا با سن بالای 50 سال دچار تکرر ادرار شود و علائم دیگری نیز همراه با این تکرر ادرار وجود نداشته باشد، در چنین شرایطی باید به بزرگی پروستات شک کرد. ابتلا به بزرگی پروستات، باعث می‌شود که مثانه نتواند از سد پروستات خارج شود و همین مساله می‌تواند احساس نیاز برای تخلیه مکرر ادرار را برای فرد به وجود بیاورد.

خانم‌هایی هم که سن آنها بالای 50 تا 60 است نیز می‌توانند به تکرر ادرار مبتلا شوند که این مساله به دلیل تنگی مجرای ادرار ایجاد می‌شود. ابتلا به تکرر ادرار تنها به سنین بالا مختص نمی‌شود و این مساله حتی در کودکان نیز وجود دارد، البته دلیل تکرر ادرار در کودکان معمولا اختلالات مادرزادی یا ابتلا به عفونت‌های ادراری می‌تواند باشد.

پای یک بیماری در میان است؟

آن دسته از افرادی که به دیابت یا بیماری‌های کلیوی مبتلا هستند، بیش از سایر افراد سالم نیاز به تخلیه ادرار دارند. حجم ادراری که بدن این دسته از افراد تولید می‌کند، می‌تواند به مقدار سه لیتر در روز برسد که این مساله برای بیمار آزاردهنده است. علاوه بر این، آن دسته از افرادی که به برخی از بیماری‌ها مانند سل دستگاه ادراری مبتلا هستند نیز می‌توانند به تکرر ادرار دچار شوند. همچنین وجود غده در مثانه، می‌تواند حجم مثانه را کوچک کند و تکرر ادرار را برای فرد در پی داشته باشد. به غیر از غده، سنگ‌های مثانه نیز می‌توانند تکرر ادرار را به وجود بیاورند. گاهی مثانه مشکلی ندارد و می‌تواند حجم مناسبی از ادرار را در خود جای بدهد ولی ابتلا به عفونت یا التهاب در مخاط مثانه، تبدیل به عاملی برای تکرر ادرار می‌شود و فرد مجبور است بارها برای تخلیه ادرار اقدام کند.

راه‌حل چیست؟

تشخیص این‌که چرا تکرر ادرار به وجود آمده، به‌عهده پزشک متخصص است. به‌طور کلی، درمان تکرر ادرار رابطه مستقیمی با علت به‌وجود آورنده آن دارد و درمان براساس علت، تعیین می‌شود و تا زمانی که علت دقیق این مساله مشخص نشود، درمان موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

کاملیا تجریشی