مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846506735504922021

تولید کنسرو پسته

محققان کشور موفق به تولید کنسرو پسته شدند که به کمک مواد نگهدارنده متشکل از گیاهان دارویی، مشکلات بسته‌بندی این محصول را به شکل موثری کاهش می‌دهد.

به گزارش مهر، کشور ایران از جهت تنوع محصولات باغی در دنیا رتبه دوم را بعد از آمریکا به خود اختصاص داده و با این‌که جمعیت ایران 2 درصد جمعیت جهان بوده، محصولات باغی تولید ایران 10 درصد تولید کل دنیاست.

این ظرفیت در زمینه خشکبار نیز وجود دارد به طوری که بر اساس رویکرد کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکا، می‌توان بخش عمده‌ای از آن را در صنایع غذایی و داروسازی به کار برد و ارزش افزوده این محصولات را افزایش داد.

مواد موثر موجود در بادام، گردو و فندق و پسته حداقل می‌تواند در 290 فرآورده دارویی، آرایشی، بهداشتی و غذایی که در حال حاضر در کشورهای دیگر تولید و عرضه می‌شود مورد استفاده قرار گیرد.

در کنار این تحول می‌توان از صدور بیش از 30 درصد کل خشکبار تولیدی کشور که بدون ارزش افزوده و به قیمت ارزان صادر می‌شود، جلوگیری کرد. حداقل 20 درصد گردو، بادام، پسته و فندق را می‌توان به صورت کنسرو با ارزش افزوده بالا صادر کرد. کنسروهای خشکبار در کشور برای اولین بار توسط مرکز خدمات مهندسی ایمنی دارو فرموله شده و در آینده نزدیک به بازار عرضه خواهند شد.

یکی از مشکلات تولید پسته، آلودگی آفلاتوکسین است. مبارزه با این آلودگی تقریبا کار بسیار مشکلی است. بنابراین باید روی مسائل پیشگیری از آن سرمایه‌گذاری و فعالیت کرد. از این رو محققان کشور موفق به تولید کنسرو پسته شدند و فرآیند تولید آن را به مرحله نهایی رساندند.

در کنسرو پسته براساس آزمایش‌های انجام شده، درصد آفلاتوکسین به صفر می‌رسد و به دلیل حرارت 110 درجه هنگام فرآیند، تولید انبوه این کنسرو برای افراد زیادی اشتغال پایدار ایجاد می‌کند. با تولید کنسرو پسته، به صادرات پسته با قیمت ارزان نیازی نیست و امکان نگهداری پسته بیشتر می‌شود. همچنین پسته کنسرو شده طعم و بوی بهتری نسبت به پسته غیرکنسروی دارد.

طرح تولید کنسرو توسط سیدمهدی میرحسینی به نتیجه رسیده و ثبت اختراع هم شده است.