مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846506467640153702

رونق ساخت و ساز در فضا

موجی عظیم از ساخت و سازها در راه است البته این بار نه روی زمین بلکه در فضا.

به گزارش مهر و به نقل از اسپیس، شرکت (Made In Space) ساخت فضا که در کالیفرنیای آمریکا مستقر است و پیشتر چاپگر سه بعدی تجاری را راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی کرده تا ساخت انواع وسایل مختلف در شرایط بی‌وزنی مورد آزمایش قرار گیرد، حالا در نظر دارد ایده جاه‌طلبانه ساخت و ساز در فضای اطراف زمین را به واقعیت تبدیل کند.

پیشتر اندرو راش مدیرعامل شرکت گفته بود: تفاوت آنچه اینجا و روی زمین می‌سازیم با آنچه قرار است در خارج از مرزهای زمین ساخته شود در این است آنجا چیزهایی ساخته خواهد شد که نمی‌توان آنها را از زمین به فضا پرتاب کرد و چاره‌ای نداریم جز این که فرآیند ساخت و ساز را در فضا آغاز کنیم.

مهم‌ترین ویژگی فناوری ساخت و ساز این شرکت در فضا با عنوان Archinaut در این است که می‌توان هر ساختاری را به شکل و شمایل مورد نیاز در فضا ساخت و به همین دلیل به مهندسی‌های پیچیده و پرهزینه برای ساخت آنها در زمین و ارسال به فضا نیازی نیست.

در این فناوری جدید، یک چاپگر سه‌بعدی و بازوهای روباتیک انعطاف‌پذیر به کار گرفته می‌شود. از این طریق می‌توان بخش‌های مختلف را ساخته و در ادامه آنها را روی یکدیگر مونتاژ کرد تا سازه نهایی مورد نظر به دست آید.

اما ویژگی مهم دیگر این نوآوری در آن است که می‌توان ساختارهای بنا شده از این طریق را تعمیر کرده و به روزرسانی‌های لازم را نیز در آنها انجام داد.