مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846493522401970193
بی‌احتیاطی تماشاگران سرانجام برای فوتبال ایران دردسرساز شد

AFC، پرسپولیس را نقره‌داغ کرد

هنگام شعار دادن باشد سرآمد همه هستیم و خودمان و فرهنگمان را عالی‌تر از عالم و آدم می‌دانیم، اما افسوس در کردار بعضی‌‌ها نشانی از این شعارهایی که می‌دهند نیست؛ مثل عده‌ای از تماشاگران پرسپولیس که دو دستی نقره‌داغ را تقدیم AFC کردند و پرسپولیس از حضور تماشاگرانش در جدال با لخویا محروم شد!

شاید نه، یقینا همه آنهایی که به ورزشگاه می‌روند دست‌کم در فضای مجازی بارها و بارها پیام‌هایی با مضمون بالندگی به فرهنگ و دفاع از منافع ملی و قهرمان‌سازی رد و بدل می‌کنند، اما یک سری از همین تماشاگران بی‌توجه به منافع ملی تخلفاتی مرتکب می‌شوند که در تضاد با همه این شعارهاست. همه به این عده قلیل التماس می‌کنند و هشدار می‌دهند دست‌کم در بازی‌های بین‌المللی از پرتاب ترقه و دیگر اشیا، آتش‌بازی، فحاشی و انداختن لیزر خودداری کنید، چرا که این موضوع از چشم ناظران فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا دور نمی‌ماند، اما انگار «نرود میخ آهنین در سنگ» و «کو گوش شنوا»!

جشنی که تلخ نشد

همین چند روز پیش بود که به خاطر تخلف‌های دیدار ایران و چین وقتی فقط با توبیخ کتبی AFC مواجه شدیم نفس راحتی کشیدیم؛ چرا که دیدار ایران و ازبکستان در روز 22 خردادماه به احتمال قریب به یقین به جشن صعود تیم ملی به جام‌جهانی منجر خواهد شد و بی‌تماشاگر برگزار شدن این بازی می‌توانست شکوه یک روز ملی را تحت‌تاثیر قرار دهد. با این حال تخلف تماشاگران دیدار پرسپولیس و الوحده دیگر به خیر نگذشت و گریبان سرخپوشان تهران در ادامه آوردگاه آسیایی را گرفت. پرسپولیس که به سختی و به لطف پیروزی الهلال برابر الریان به یک‌هشتم نهایی آسیا صعود کرده قرار است روز دوم خردادماه در ورزشگاه آزادی میزبان لخویای قطر باشد. دیداری که در آن به حمایت هوادارانش برابر این تیم قدرتمند قطری نیاز مبرم دارد، اما به حکم AFC و به دلیل تخلفات صورت گرفته در دیدار با الوحده امارات، باید در جدال با لخویا بدون حضور تماشاگرانش به میدان برود!

ریشه تاریخی محرومیت و ادعای جالب فدراسیون فوتبال!

این حکم ریشه در محرومیت تعلیقی دو ساله پرسپولیس هم دارد، سال 2015 باشگاه پرسپولیس به دلیل تخلفات مشابه با دو سال محرومیت تعلیقی مواجه شد و به استناد به همان حکم و به دلیل تخلفات در دیدار با الوحده، از حضور تماشاگرانش در دیدار با لخویا محروم شد. اما در حالی که دوربین‌های تلویزیونی در نیمه اول تصویر لیزر انداختن روی صورت بازیکنان الوحده را به نمایش در آورد و داور مسابقه بلافاصه موضوع را به اطلاع ناظر بازی رساند، «آگیره» سرمربی نامدار الوحده قطعه‌سنگ پرتاب شده توسط هواداران پرسپولیس را به تیم داوری و ناظر مسابقه نشان داد و پرتاب ترقه و آتش‌بازی در ورزشگاه آزادی را همه دیدند، اظهار امیدواری مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در این باره خیلی عجیب است. او از باز بودن این رای برای اعتراض خبر داد و عنوان کرد مستندات را برای تغییر رای ارسال خواهد کرد و حالا معلوم نیست، او از کدام مستند حرف می‌زند!؟

برانکو غمگینم/ خوردبین: توطئه است!

واکنش سرمربی و سرپرست پرسپولیس هم در این خصوص خواندنی است. برانکو ایوانکوویچ گفت: از شنیدن این خبر واقعا تاسف خوردم. واقعا خبر اندوهناکی است و بازی کردن در ورزشگاه خالی از تماشاگر صحنه غم‌انگیزی را برای همه رقم خواهد زد.

وی افزود: بازی در چنین شرایطی امکان و اجرای هر گونه اقدام از پیش تعیین‌ شده‌ای را به حداقل می‌رساند. همگان واقفند که در ورزش و علی‌الخصوص فوتبال تماشاگر چه نقش اساسی را بر عهده دارد و احساسات آنها بر جذابیت بازی چقدر تاثیرگذار است.

ادامه صحبت‌های برانکو هم در نوع خود جالب بود، او به جای این‌که در شیپور هشدار کنفدراسیون فوتبال آسیا بیشتر بدمد و هواداران پرسپولیس را از تبعات جدی‌تر بر حذر دارد، افزود: واقعا نمی‌دانم چرا باید هواداران ما را محروم کنند در حالی که آنها در دو سال اخیر در هیچ‌یک از ورزشگاه‌های ایران رفتار غیر ورزشی نداشته‌اند و مستحق چنین حکمی نبودند. تاکید می‌کنم که هواداران پرسپولیس مستحق چنین حکمی نبودند.

محمود خوردبین سرپرست پرسپولیس هم به پمپاژ ذهنیت منفی به هواداران پرسپولیس و جامعه پرداخت و گفت: عرب‌ها خیلی وقت بود دنبال بهانه بودند تا پرسپولیس را از بازی با تماشاگر محروم کنند و با توجه به قدرتی که در AFC دارند در نهایت به خواسته خود رسیدند !

خوردبین البته در ادامه یادآور شد: من بارها در مصاحبه‌های خود از هواداران تیم‌مان خواستم به هیچ وجه مواد محترقه یا اشیایی را در بازی‌های آسیایی پرتاب نکنند اما متاسفانه برخی تماشاگرنما این موضوع را رعایت نکرده و حالا ما باید بدون یار دوازدهم‌مان به مصاف لخویا برویم.

به این ترتیب باید دید آن دسته از هواداران متخلف پرسپولیس و هواداران دیگر تیم‌ها از این محرومیت و جریمه ده هزار دلاری باشگاه پرسپولیس درس عبرت می‌گیرند!؟

خواسته استقلالی‌ها از هواداران

مدیران باشگاه استقلال در تب و تاب بازی حساس تیمشان مقابل العین امارات هستند، اما نگرانی‌های دیگری دارند که غیرفنی است. یکی از مدیران باشگاه استقلال در این مورد به ما گفت: از همه هواداران تقاضا داریم که در صورت مشاهده افرادی که به دنبال پرتاب ترقه، نارنجک، سنگ، بطری یا لیزر انداختن به چشم دروازه بان و بازیکنان حریف هستند، قاطعانه برخورد کنند و با معرفی آنها به نیروی انتظامی، سایه سنگین محرومیت را از سر تیم محبوبتان بردارید. استقلال عصر روز دوشنبه در ورزشگاه آزادی میزبان العین امارات است.