مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846428415456910799

اعلام نتایج انتخابات تدریجی

در حالی که همواره در دور‌ه‌های مختلف انتخابات، نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری از صبح روز شنبه بعد از انتخابات، به‌صورت تدریجی اعلام می‌شد عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور دیروز در نشست خبری اعلام کرد وزارت کشور در این دوره قصد دارد نتایج را یکباره و پس از پایان شمارش و تجمیع آرا اعلام کند.

وزیر کشور در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری از رسانه‌های خارجی درباره زمان دقیق اعلام نتایج انتخابات ریاستجمهوری، تصریح کرد: نتایج انتخابات ریاست جمهوری در کوتاه‌ترین زمان و با رعایت دقت و سرعت اعلام می‌شود؛ زمان دقیق نمی‌توانیم اعلام کنیم چون نمی‌خواهیم توقف و انتظاری ایجاد شود.

رحمانی‌فضلی گفت: نتایج در دوره‌های قبلی بهصورت تدریجی اعلام می‌شد، اما این شیوه مشکلاتی همراه داشت، بهطور مثال آمار یک نامزد در یک استان نسبت به نامزدهای دیگر 70 یا 80 درصد بیشتر بود، اما در یک استان دیگر آرای رقیب بیشتر می‌شد که جابه‌جایی آرا و بالا و پایین رفتن نتایج سوءتفاهم و گمانه‌زنی‌هایی ایجاد می‌کرد، بنابراین بهتر است‌آمار پس از شمارش نهایی بهصورت یکباره اعلام شود تا برای نامزدها و مردم مشکلی پیش نیاید و مطمئن باشید با نظارت کاملی که از سوی شورای نگهبان صورت می‌گیرد، امکان جابه‌جایی یک رأی هم وجود نخواهد داشت. وی ادامه داد: ما نتایج انتخابات ریاست جمهوری را تدریجی اعلام نمی‌کنیم و هر نوع اعلام نتایج در فضای مجازی و در قالب گمانه‌زنی خلاف قانون است و با آن برخورد می‌شود.

با این‌حال عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان که او نیز دیروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد به وزارت‌کشور توصیه کرد نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری را بهصورت تدریجی اعلام کند.

به دنبال این اظهارات و برخی واکنش‌های منفی نسبت به اعلام یکباره نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری، محمدحسین مقیمی، قائم مقام وزیر کشور گفت: با کسب نظر شورای نگهبان و مرتفع شدن مشکل حقوقی، نتایج شمارش آرا در این انتخابات به صورت تدریجی اعلام خواهد شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مقیمی گفت: در تبصره 8 ماده 31 قانون انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح شده؛ «نتیجه شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری پس از وصول گزارش هیات اجرایی مرکزی به وسیله وزیر کشور اعلام می‌شود». قائم مقام وزیر کشور با اشاره به اعلام نظر شورای محترم نگهبان مبنی بر این که می‌توان اعلام تدریجی و مقطعی نتیجه شمارش آرا را نیز از تبصره فوق استنباط کرد، گفت: با توجه به این که وزارت کشور نیز به لحاظ اجرایی با اعلام تدریجی نتایج شمارش آرا موافق است و با کسب نظر شورای نگهبان مشکل حقوقی فوق مرتفع می شود، در این دوره نتایج شمارش به صورت تدریجی به اطلاع ملت شریف ایران خواهد رسید.