مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846421726186024555
یادداشت

پاسداری مردم از مردم‌سالاری دینی

رخداد بی‌نظیر انقلاب اسلامی ایران در عصر حاکمیت نظام‌های سیاسی دین‌گریز و دین‌ستیز نشان از اندیشه پویا، اسلامی و انقلابی مولد انقلاب اسلامی است. اندیشه برآمده از آموزه‌های حیات‌آفرین قرآن و عترت که در طول قرون و اعصار به دست توانای متفکران خردورز و فقهای روشن‌ضمیر و هوشمند و سیاستمداران دین‌باور بستر رشد و تعالی فکری، اعتقادی، اخلاقی و سیاسی ملت بزرگ ایران را هموار ساخته و پایه‌ها و مبانی فکری متقن و استوار وقوع چنین تحول عظیمی را فراهم آورد.

معمار بزرگ انقلاب اسلامی «حضرت امام خمینی(ره)» که قله‌های رفیع فقاهت، حکمت، فلسفه و عرفان را فتح نموده و در مدرسه امام صادق(ع) تربیت یافته بود، با شناخت عمیق از اندیشه سیاسی اسلام و ظرفیت بی‌بدیل ملت هوشمند و مقاوم ایران راهی دشوار و پرافتخار را در مبارزه با استبداد و استعمار آغاز کردند و با بسیج مردان، زنان و جوانان پرشور و انقلابی، حماسه‌ای بزرگ خلق کرده و ارکان سست نظام مستبد و وابسته شاهنشاهی را فرو ریختند و بر ویرانه قرن‌ها حکومت پادشاهان فاسد که از کمترین پشتوانه ملی و مردمی نیز برخوردار نبودند، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را با الهام از ارزش‌های متعالی اسلام بنیان نهادند.

نظام جمهوری اسلامی همان گونه که از دو واژه جمهوریت و اسلامیت استفاده می‌شود، بر دو رکن اساسی استوار است.

جمهوریت نظام حکایت از آن دارد که ارکان و نهادهای سیاسی نظام برآمده از آرای ملت ایران و جوشیده از اراده مردم شریف و مقاوم است. زیباترین جلوه مردم‌سالاری و جمهوریت، حضور مردم در کنار صندوق‌های رای و انتخاب رجال سیاسی و شکل‌گیری نهادهای سیاسی کشور است. اسلامیت نظام با محوریت فقیه عادل، مدیر، شجاع و بصیر که در دستیابی به قله‌های رفیع عدالت، فقاهت، بصیرت، شجاعت و پاسداری از منافع ملی، آموزه‌های حیات‌بخش اسلام ایستادگی در برابر زیاده‌خواهان جهان و نظام سلطه دفاع از ملل محروم و مستضعف گوی سبقت را از دیگران ربوده باشد، معنا پیدا می‌کند.

جمهوری اسلامی ترجمان مردم‌سالاری دینی است و حکایت از این واقعیت دارد که در پرتو حاکمیت احکام نورانی اسلام، عینیت یافتن اندیشه سیاسی اسلام با محوریت ولی فقیه ـ در دوران غیبت امام معصوم ـ مسیر مشارکت و حضور مردم در تعیین سرنوشت سیاسی خود هموار شده است و مردم‌سالاری به معنای درست کلمه در پرتو حضور دین و آموزه‌های اسلام در عرصه‌حیات سیاسی بشر معنا پیدا می‌کند.

کلام نورانی حضرت علی(ع) که می‌فرمایند: لولا حضور الحاضر و قیام الحجه بوجود الناصر و ما اخذا الله علی‌العلماء... در چگونگی قبول مسئولیت و رهبری و مدیریت سیاسی جهان اسلام بیانگر این حقیقت است که با حضور مردم و انتخاب درست و هوشمندانه آنان، راه برای حضور پیشوای صالح در عرصه مدیریت سیاسی هموار گردیده و آنان در پیشگاه خداوند متعال برای انجام شایسته این مسئولیت پاسخگو هستند.

ملت عزیز ایران که همواره در طول حدود چهار دهه از عمر مبارک جمهوری اسلامی ایران در تمامی صحنه‌های مهم و خطیر حضور داشته و تهدیدهای بزرگ را به فرصت‌های استثنایی تبدیل کرده‌اند، اینک در آستانه برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران آماده خلق حماسه دیگر هستند.

حماسه‌ای که با حضور گسترده و انبوه آنان در روز 29 اردیبهشت‌ماه در کنار صندوق‌های رای شکل می‌گیرد. این حضور اولا:‌بیانگر پیوند ناگسستنی ملت عزیز با نظام اسلامی و سرنوشت سیاسی خویش است و حکایت از آن دارد که ملت ایران با عزم و اراده راسخ از مردم‌سالاری دینی پاسداری کرده و این نهال دیروز را که امروز به درختی تنومند و پرثمر تبدیل شده، با آرای برآمده از ایمان و عقلانیت خویش طراوتی دیگر می‌بخشد.

ثانیا: با این حضور اقتدارآفرین اعتماد خود را به نظام اسلامی فریاد کرده بار دیگر نقش بی‌بدیل آرای ملت را در مدیریت اجرایی کشور عینیت می‌بخشد.

ثالثا: با دریافت درست از نقش استثنایی و برجسته ملت در خلق قدرت، اقتدار سیاسی ملت ایران را به نمایش می‌گذارد.

رابعا: ملت بزرگ ایران در روز 29 اردیبهشت وحدت ملی و یکپارچگی آحاد ملت را در حراست از دستاوردهای انقلاب اسلام برای فتح قله‌های بلند عزت و اقتدار سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... در کنار صندوق‌های رای تجسم می‌بخشد.

خامسا؛ با حضور یکپارچه‌ خویش، امنیت مثال‌زدنی کشور را به نماد اقتدار ملی و یاس دشمنان زبون تبدیل می‌نماید.

سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد

عضو هیات عالی حل اختلاف قوا