مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846370213099064890
روایتی شنیدنی از مشارکت سیاسی مردم

«سه به یک» فرصتی برای بیان ناگفته‌ها

صدای روایت‌گونه علیرضا جاویدنیا، بازیگر طناز رادیو از استودیوی شماره 11 ساختمان شیشه‌ای محل ضبط برنامه «سه به یک» شنیده می‌شود. جاویدنیا با لحن آرامی می‌گوید: «به نام خدا، سلام بر تک تک شما عزیزان شنونده و دوستان خوب و صمیمی برنامه. حالتون چطوره؟ خوبین؟! امروز سه عزیز بزرگوار در مقابل حجت‌الاسلام و المسلمین احمد سالک، تحلیلگر مسائل سیاسی که برنامه را هدایت می‌کند قرار گرفته‌اند.»

جاویدنیا با آرامش خاصی ادامه می‌دهد: این صداهایی که می‌شنوید، نشانگر این است که دوستان می‌خواهند بحث را کم‌کم آغاز کنند. خیلی خب آماده هستین؟ پس گوش کنید.

یکی از جوان‌ها می‌پرسد: اصلحی که به میدان می‌آید چه ویژگی‌هایی دارد؟ آن یکی می‌گوید: اصلح باید با چه بحران‌هایی آشنا باشد؟ و دیگری خطاب به دوستانش ادامه می‌دهد: چرا بایستی بحث اصلح در انتخابات مطرح شود؟ مگر کسانی که آمده‌اند، دغدغه خدمت به مردم را ندارند؟!

همین طور که شرکت کننده‌های این میزگرد، نظرهای خود را مطرح می‌کنند، علیرضا جاویدنیا با گفتن جمله‌هایی به بحث‌های مطرح شده، اشاره می‌کند تا اگر کسی تازه شنونده برنامه شده باشد، با شنیدن روایت جاویدنیا متوجه موضوع برنامه شود. برنامه سه به یک روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه ساعت 11 صبح از آنتن رادیو ایران پخش می‌شود.

تولید برنامه‌های انتخاباتی

احمد الهی‌قلی، مدیر گروه سیاسی رادیو ایران با توجه به رسالت سراسری این رسانه به جام‌جم می‌گوید: طرح‌های بسیاری به گروه سیاسی رادیو ارسال شد که پس از برگزاری جلسات متعدد که از حدود 11 ماه قبل از انتخابات، در اداره کل برنامه‌های سیاسی برگزار می‌شد، طرح‌ها بررسی و تعدادی از آنها از جمله برنامه سه به یک تصویب شد.

الهی‌قلی ادامه می‌دهد: سه به یک در قالب مستند نمایشی، فضایی از بحث و مناظره را به وجود می‌آورد که مخاطب با دانای کل این برنامه که ناظر و راوی بحث درون استودیوست همذات‌پنداری می‌کند. مباحث مطرح شده، نشان‌دهنده دیدگاه‌های مختلف و رایج در جامعه درباره موضوع برنامه‌هاست.

سه به یک، ساختاری نو و جدید

مهدی زال‌زاده، تهیه‌کننده معاونت سیاسی صداوسیما می‌گوید: به منظور تنوع در ساختار از مجری در استودیو استفاده نشده و کارکرد مجری به‌عهده یک راوی یا دانای کل سپرده شده است. این راوی به صورت خارج از استودیو و گویی ناظر بر روند مباحث مطرح شده در برنامه است که در فرازهایی از مباحث ورود کرده و اشاراتی به منظور معرفی افراد و صحبت هایشان و نیز تکمیل و جمع‌بندی بحث مطرح می‌کند. شخص راوی این برنامه علیرضا جاویدنیا، گوینده با‌سابقه رادیوست.

او هدف از تهیه برنامه سه به یک را طرح موضوعات و مباحث رایج در سطح جامعه درباره انتخابات و نیز پاسخ به این مباحث و تحلیل کارشناسانه آنها از سوی تحلیلگران سیاسی می‌داند و می‌گوید: در چنین فضای گفتمانی، هدایت مباحث و مطالب مطرح شده به عهده یک کارشناس حاضر در برنامه و طرح شبهات و مسائل به عهده سه مدعو این برنامه است.

دانای کل سه به یک

علیرضا جاویدنیا درباره روایت دلنشین برنامه سیاسی سه‌به یک می‌گوید: در این روایت، هیچ تشریفاتی در کلام نیست. خیلی راحت صحبت می‌کنم .

او که تا امروز برنامه سیاسی اجرا نکرده است، تصریح می‌کند: من اصلا ورود سیاسی به ماجرا ندارم، چون دستی بر سیاست و تبحری در این زمینه ندارم و این مهم، آدم خاصی می‌طلبد. من فقط این ماجرا را به زبان ساده و راحت روایت می‌کنم.

جاویدنیا از مردم می‌خواهد شنونده برنامه سه به یک باشند؛ چون اگر سوالی در ذهنشان دارند که تا امروز کسی جوابگویش نبوده،حتما پاسخش را در این برنامه خواهند شنید.

زهره زمانی

جام‌جم