مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846332153591876844

خیابان شاعر مرده در سینماحقیقت

فیلم مستند خیابان شاعر مرده به کارگردانی شهرام میراب‌اقدم که پیش از این با عنوان خیابان مولوی در دست ساخت بود، بزودی آماده نمایش خواهد شد تا در اولین ایستگاه جشنواره‌ای، راهی دبیرخانه یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت شود.

این فیلم مستند به بیان تاریخچه، بناها و معماری موجود در خیابان مولوی تهران می‌پردازد.

شهرام میراب‌اقدم پیرامون دلیل ساخت این مستند به روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: از زمانی که باستان‌شناسان در محله‌مولوی اسکلتی 7000 ساله یافتند که نشان از قدمت شهر تهران داشت، ایده ساخت این مستند به ذهن من رسید. زمانی که تولید این مستند آغاز شد، متوجه دیدنی‌های بسیار این منطقه شدم که ارزش مستند شدن داشتند.

او ادامه داد: قدیمی‌ترین کلیساهای تهران که متعلق به دوران صفویه است، مدفن سیدابوالقاسم امام جمعه تهران در عهد محمدشاه و اوایل ناصرالدین‌شاه قاجار معروف به بقعه سر قبر آقا، کلیسای تادئوس و بارتوقیمئوس مقدس از قدیمی‌ترین کلیساهای تهران، یکی از سقاخانه‌های قدیمی مولوی و سینما آرش بخش‌هایی از جذابیت‌های به تصویر کشیده شده از خیابان مولوی در این فیلم مستند است.

این مستندساز با ابراز تاسف از نابودی بسیاری از بناهای تاریخی تهران قدیم خاطرنشان کرد: متاسفانه امروزه محله سیداسماعیل به معنای گذشته وجود ندارد یا مثلا دیگر از کوچه مرغی‌ها که محل فروش حیوانات بوده خبری نیست؛ به همین دلیل چاره‌ای جز رجوع به تصاویر آرشیوی وجود ندارد. / جام‌جم