مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846310569883189030
نمای روز

فرانک کاپرا؛ کارگردان امید

فرانک کاپرا از آن آدم حسابی‌های سینما در عصر طلایی هالیوود بود؛ از همان‌ها که به وقت استراحت روی آن صندلی‌های چوبی و برزنتی تاشوی مخصوص می‌نشست که اسم‌شان پشتش نوشته شده بود و ایده‌ها و افکار درخشانش را برای مخاطبان همه‌فن‌حریفش با آن لهجه ایتالیایی ـ آمریکایی‌اش شرح می‌داد تا آنها هم توضیحات او را به بهترین شکل بر پرده نقره‌ای سینما بازتاب دهند.

این کارگردان بزرگ سینما با ساخت کمدی‌های اجتماعی، هم با زبانی نرم و هنرمندانه سراغ طرح مشکلات و مسائل مردم و جامعه می‌رفت و هم با این شیوه، به آنها امید می‌داد و برای ساخت یک زندگی رویایی آماده می‌کرد. او وقتی که به عنوان مستندساز راهی جبهه‌های جنگ جهانی دوم شد و برگشت، حتی بیش از قبل به این شیوه فیلمسازی تاکید داشت تا به سهم خود، نقشی در بهبود شرایط روحی جامعه داشته باشد. ساخت «چه زندگی محشری» گواه این مدعاست؛ فیلمی که از آن به عنوان امیدبخش‌ترین و تاثیرگذارترین فیلم تاریخ سینما نام می‌برند.

کاپرا که 18 می‌1897 به دنیا آمد، اولین کارگردان تاریخ سینماست که با فیلم «یک شب اتفاق افتاد»، هر پنج اسکار اصلی (بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین بازیگر نقش اول زن) را به دست آورد. او همچنین با کسب سه اسکار کارگردانی، جزو موفق‌ترین فیلمسازان در این زمینه است. کاپرا سوم سپتامبر 1991 درگذشت.

علی رستگار

سینما