مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846234052460341810

اصرار آمریکا بر انتقال سفارت از تل‌آویو به بیت‌المقدس

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه سفر به منطقه و سرزمین‌های اشغالی قرار دارد. سفیر آمریکا در اراضی اشغالی فلسطین روز گذشته ادعا کرد: محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار با ترامپ خواستار گفت‌وگوی بدون پیش شرط با اسرائیل خواهد شد .

به نوشته روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، دیوید فریدمن گفت: واشنگتن خواستار توقف ساخت و ساز شهرک‌های یهودی‌نشین نیست و فلسطینی‌ها از این خواسته به عنوان پیش‌شرط مذاکراه با اسرائیل صرف‌نظر کرده‌اند.

فریدمن با اشاره به سفر هفته آینده دونالد ترامپ به اراضی اشغالی افزود: ترامپ در طول این سفر، طرح دیپلماتیک یا نقشه راه خاصی مطرح نمی‌کند، بلکه گفته است خواستار نشستن دو طرف کنار هم و انجام گفت‌وگوهای بدون پیش‌شرط است.

حکومت خودگردان فلسطین در سال‌های گذشته بر توقف ساخت و ساز شهرک‌های یهودی‌نشین در بیت‌المقدس شرقی به عنوان پیش‌شرط مذاکره با اسرائیل تاکید می‌کرد، ولی به نظر می‌رسد اینک حتی از این شروط خود نیز عدول کرده است. اسرائیل با این خواسته‌ها، مخالف و خواستار مذاکرات بدون قید و شرط بود . به گفته فریدمن، اسرائیل در سال‌های 2009 و 2010، در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، به مدت ده ماه شهرک‌سازی‌های صهیونیست‌نشین را متوقف کرد، اما این توقف موجب از سرگیری مذاکرات نشد. سیاست ترامپ با اوباما متفاوت است و ترامپ اعتقاد دارد شهرک‌سازی‌ها مانعی بر سر راه صلح نیست.

وی از ترامپ به عنوان مذاکره‌کننده‌ای ماهر یاد کرد که می‌تواند در دستیابی به توافق به طرفین کمک کند.

در همین ارتباط، نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل به شبکه سی‌بی‌ان‌نیوز گفت طبق وعده انتخاباتی ترامپ و با توجه به این که همه بدنه رژیم اسرائیل در بیت‌المقدس است، سفارت آمریکا باید از تل‌آویو به این شهر منتقل شود و دیوار غربی در شهر قدیم بیت‌المقدس نیز بخشی از اسرائیل است.

ترامپ قرار است 22 تا 23 می‌ (اول و دوم خرداد) به اراضی اشغالی سفر کند. رئیس‌جمهور آمریکا قبل از سفر به سرزمین‌های اشغالی، از عربستان دیدن خواهد کرد و پس از پایان دیدار از اراضی اشغالی، عازم بروکسل و واتیکان می‌شود. مساله انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس، موضوعی جنجالی است که تاکنون با مخالفت گسترده کشورهای اسلامی و عربی و حتی نهادهای بین‌المللی بی‌طرف مواجه شده است. سازمان یونسکو در نشستی کل بیت‌المقدس را متعلق به میراث اعراب دانست و گفت اسرائیل حق حاکمیت بر این شهر را ندارد. همچنین دولت خودگردان فلسطین نسبت به احتمال انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس هشدار داده و گفته است این اتفاق کل منطقه را به آتش خواهد کشید. حال معلوم نیست آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به چه پشتوانه‌ای جسارت پیدا کرده‌اند که دست به چنین اقدام خطرناکی بزنند.

سفر ترامپ و مساله انتقال سفارت آمریکا در حالی مطرح می‌شود که از یک ماه پیش 1600 اسیر فلسطینی در اعتراض به شرایط زندان‌شان دست به اعتصاب غذا زده‌اند. روز گذشته عیسی قراقع، رئیس کمیته امور اسرا و آزادگان فلسطین اعلام کرد مروان البرغوثی، رهبر اسرای اعتصا‌ب‌کننده فلسطینی رهبر اعتصاب‌کنندگان به دلیل بی‌توجهی رژیم صهیونیستی به مطالبات اسرا، از نوشیدن آب نیز دست کشیده است. البرغوثی پیشتر تهدید کرده بود در صورتی که اداره امور زندان‌ها به درخواست‌های اسرا پاسخ ندهد از نوشیدن آب نیز دست خواهد کشید و اکنون تهدید خود را عملی کرده است. این اسرا در حالی وارد دومین ماه اعتصاب غذای خود می‌شوند که حال بسیاری از آنها وخیم و به بیمارستان‌ منتقل شده‌اند.