مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846233769454653515

دیدار در اوج اختلاف

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در اوج اختلاف با آمریکا به واشنگتن سفر کرده و با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایرنا، ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد: در مذاکره بین رجب طیب اردوغان با دونالد ترامپ، مسائلی چون مبارزه با گروه‌های تروریستی داعش و پ.ک.ک و نیز موضوع استرداد فتح‌الله گولن مورد بحث قرار گرفت.

سفر پرحاشیه اردوغان به واشنگتن درحالی است که تنش در روابط دو طرف در بالاترین حد خود قرار دارد و مقامات دو طرف هرچند در اظهارات خود خویشتنداری به خرج می‌دهند، ولی شواهد نشان می‌دهد نارضایتی ترکیه از دولت آمریکا این سفر را تحت‌الشعاع قرار داده و این نارضایتی در جریان مذاکرات دو طرف نیز نمایان بود. مساله استرداد فتح‌الله گولن، روحانی ناراضی ساکن آمریکا و متهم ردیف اول کودتای 15جولای سال گذشته ترکیه و نیز توقف حمایت آمریکا از گروه‌های کرد شمال سوریه و عراق و خودداری واشنگتن از ارسال سلاح به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) جزو موارد اختلاف‌برانگیز واشنگتن و آنکارا به شمار می‌رود.

دولت ترکیه در هفته گذشته یک هیات بلندپایه شامل ارتشبد خلوصی آکار، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه، هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ملی و ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه را برای فراهم کردن مقدمات سفر اردوغان در 25 اردیبهشت به واشنگتن اعزام کرد و علاوه بر این، وزیر دادگستری ترکیه نیز عازم آمریکا شد تا با همتای آمریکایی خود درخصوص استرداد فتح‌الله گولن رایزنی کند.

رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با همتای ترک خود گفت کشورش در روند مبارزه با گروه‌های تروریستی نظیر داعش و حزب کارگران کردستان (پ‌.ک‌.ک) از ترکیه حمایت می‌کند.

وی همچنین یادآور شد واشنگتن هرچه سریع‌تر تجهیزات نظامی را که آنکارا برای مبارزه با داعش سفارش داده است، تحویل خواهد داد.

در همین حال، اردوغان خواستار همکاری کشورش با آمریکا در مسائل خاورمیانه شد و اظهار کرد این همکاری برای سایر کشورهای جهان بسیار مهم خواهد بود.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز روز گذشته اعلام کرد فکری ایشیک، وزیر دفاع ترکیه و جیمز ماتیس، همتای آمریکایی وی طی دیداری، بر سر نگرانی درخصوص گروه تروریستی پ.ک.ک به توافق رسیدند، اما طرفین درباره اختلاف‌شان پیرامون کردهای سوریه صحبتی به میان نیاوردند.