مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846233509605567197
با آزادی کامل موصل رقم خواهد خورد

پایان داعش در عراق

موصل، شهری که دو سال پیش ابوبکر البغدادی رهبر گروه تکفیری داعش در آنجا خلافت خودخوانده‌اش را اعلام کرد درآستانه آزادی کامل قرار گرفته است. با نجات این شهر از چنگال تکفیری‌ها، طومار گروه مجعول و خشن داعش در عراق درهم پیچیده خواهد شد. اکنون شمارش معکوس برای اعلام رسمی آزادسازی کامل این شهر شروع شده است.

منابع عراقی می‌گویند بیش از 90 درصد بخش غربی این شهر هم از کنترل تکفیری‌ها خارج شده است. بخش شرقی شهر موصل ماه‌ها پیش آزاد شده بود. فرماندهان عراقی می‌گویند تنها چند کیلومتر از مراکز قدیمی این شهر باقی مانده است که به دلیل ازدحام جمعیت عملیات با احتیاط پیش می‌رود. سه‌شنبه وزارت دفاع عراق با اعلام بازپس‌گیری حدود 90 درصد از غرب شهر موصل تاکید کرد آزادی کامل موصل بسیار نزدیک است.

ارتش همچنین از ساکنان بخش باقیمانده شهر موصل خواست در خانه‌ها بمانند و منتظر ورود نیروهای ارتش باشند. عملیات آزادسازی بخش غربی موصل اول اسفندماه سال گذشته آغاز شده بود. بخش شرقی شهر موصل سال گذشته آزاد شده بود.

آخرین نبردها

فرماندهی عملیات مشترک عراق در یک آمار رسمی از کشته شدن 16 هزار و 467 تروریست از زمان آغاز عملیات آزادسازی شهر موصل خبر داد. سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک نیروهای عراقی همچنین گفت: 673 خودروی بمبگذاری شده، 6661 بسته انفجاری و 217 کمربند انفجاری و 47 پهپاد عناصر تروریستی و 76 کارگاه ساخت بمب در عملیات موصل منهدم شده است.

در همین رابطه حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق طی پیامی از داعشی‌های باقی مانده در موصل دعوت کرد خود را تسلیم کنند. وی قول داد آنهایی که خود را تسلیم کنند، به شکلی عادلانه محاکمه شوند. العبادی همچنین آغاز یک عملیات نظامی در دو منطقه واقع در حد فاصل استان شیعه‌نشین کربلا و استان الانبار را با هدف نابودی گروهک‌های داعش اعلام کرد. روزهای گذشته جنگنده‌های عراقی با انتشار بروشورهایی به غیرنظامیان اطمینان دادند عملیات آزادسازی موصل رو به پایان است.

جان دوریان، سخنگوی ائتلاف ضدداعش نیز اظهار کرد: داعش در شهر موصل به شکل کامل محاصره شده و منابعش در دست نابودی است.

به گفته او داعش در موصل در آستانه شکست کامل است. گزارش‌های رسیده نشان می‌دهد ورود نیروهای عراقی به محله‌های الرفاعی و العریبی (واقع در شمال غرب موصل) عرصه را بر تروریست‌ها تنگ کرده است.

سامر علی، یکی از فرماندهان نیروهای مبارزه با تروریسم عراق گفت: نیروهای امنیتی مشترک عراق وارد جنگ خیابانی شدیدی علیه داعشی‌ها در محله الرفاعی (غرب موصل) شده و توانستند در آن پیشروی کنند.

سامر علی افزود: 800 خانواده از محله الرفاعی که تحت محاصره داعش بودند، بیرون آورده شدند. به گفته وی، نیروهای عراقی درحال پیشروی در محله 17 تموز هستند. این یکی از مهم‌ترین محله‌های موصل است که تروریست‌ها در آن تجمع کرده‌اند.

منابع خبری عراق بامداد دیروز گزارش دادند تک‌تیراندازهای داعش در بخش‌های غربی موصل دست‌کم 64غیرنظامی را که قصد فرار از مناطق تحت کنترل این گروه را داشتند، هدف قرار داده و کشتند. هفته گذشته نیز عناصر گروه تروریستی داعش در جنایتی دیگر اعضای 17 خانواده را که قصد فرار از بخش‌های غربی موصل را داشتند، اعدام کرده بودند. در حملات هوایی جنگنده‌های عراقی و ائتلاف به منطقه النجار واقع در غرب موصل دست‌کم 11 نفر از سرکرده‌های گروه تروریستی داعش کشته شدند.

داعش در انتهای راه

شهر موصل ـ دومین شهر بزرگ عراق ـ‌ از سال 2014 در اشغال گروه تروریستی داعش قرار دارد. ابوبکر البغدادی با تصرف این شهر اعلام خلافت خود را اعلام کرد و وعده داد که دایره این خلافت را به سایر مناطق نیز گسترش خواهد داد. تکفیری‌ها به دنبال تصرف تمام مناطق عراق و حذف شیعیان از معادلات سیاسی این کشور بودند. در ابتدا نیروهای نظامی عراق وضعیتی از هم گسیخته داشت، اما با فراخوان مراجع دینی و حضور نیروهای بسیج مردمی نیروهای نظامی عراق روحیه تازه‌ای گرفته و به جنگ تروریست‌ها رفتند. شهرهای عراق یکی پس از دیگری از چنگ تروریست‌ها آزاد شد تا سرانجام نوبت به موصل رسید. موصل مرکز استان نینوای عراق به شمار می‌رود و همواره پایگاه مهمی برای اهل تسنن این کشور بوده است. با شروع عملیات موصل بیش از یک صد هزار نیروی نظامی و بسیج مردمی عراق به این نبرد اعزام شدند. آنها ابتدا بخش‌های جنوب و شرق موصل را محاصره کرده و موفق شدند این بخش‌ها را آزاد کنند. همزمان نیروهای بسیج مردمی موفق شدند ارتباط تروریست‌ها را با سوریه قطع کنند. عملیات حشد الشعبی در غرب موصل هنوز ادامه دارد. با تنگ‌تر شدن حلقه محاصره، تروریست‌ها اقدام به چند عملیات انتحاری و گذاشتن تله‌های انفجاری کردند.

آنها همچنین از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کردند و همین امر روند عملیات را کند کرد. سرانجام بعد از هفت ماه عملیات موصل به آستانه پیروزی کامل خود رسیده و انتظار می‌رود بزودی منابع رسمی خبر آزادسازی کامل این شهر را اعلام کنند. شکست تروریست‌ها در موصل پایانی بر حضور داعش در عراق خواهد بود. شکست داعش در این کشور زمینه را برای شکست هرچه سریع‌تر این گروه در سوریه نیز فراهم خواهد ساخت. اخیرا دولت‌های عراق و سوریه عملیات مشترک و هماهنگی را در مرزهای دو کشور شروع کرده‌اند تا حلقه محاصره تروریست‌ها در شهر رقه را هم تنگ کنند. گروه تکفیری داعش طی دو سال گذشته از هیچ‌گونه جنایتی در حق ساکنان محلی مناطق تحت کنترل خود و بخصوص شیعیان فروگذار نکرد.