مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846221561679765408

پیش‌بینی برداشت 5/1 میلیون تن محصول کشاورزی درگلستان

دبیر ستاد برداشت محصولات زراعی جهادکشاورزی گلستان گفت برداشت محصول پاییزه استان از سطح 480 هزار و 579 هکتار و پیش بینی یک میلیون و 500 هزار تن آغاز شده است.

عیدمحمد فاروقی دیروز در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: محصول پاییزه کشت شده استان شامل باقلا، کلزا، گندم، جو، سیب‌زمینی و نخود سبز است.

وی گفت: بیشترین سطح قابل برداشت محصول‌های پاییزه استان به گندم در سطح 371 هزار و 685 هکتار اختصاص دارد که کارشناسان پیش‌بینی کردند افزون بر یک میلیون و 200 هزار تن محصول از این اراضی برداشت شود.

به گفته وی، کار برداشت محصول پاییزه از میانه اردیبهشت ماه با باقلا در سطح 2700 هکتار و پیش‌بینی برداشت 33 هزار تن آغاز شده است.

وی همچنین از آمادگی استان برای برداشت دانه روغنی کلزا از سطح 25 هزار و 712 هکتار با پیش‌بینی افزون بر 42 هزار تن محصول خبر داد و افزود: با آفتابی شدن آسمان استان، برداشت کلزا از این مزارع طی هفته آتی آغاز خواهد شد.

فاروقی اظهار کرد ستاد برداشت 20 مرکز خرید تضمینی کلزا را در سطح شهرستان‌های استان تدارک دیده است.

به گفته وی، در صورت نیاز به ایجاد مراکز بیشتر خرید تضمینی کلزا، فرمانداران که ریاست ستاد برداشت محصول پاییزه شهرستان را به عهده دارند، می‌توانند نسبت به افزایش تعداد مراکز اقدام کنند.

این مقام مسئول همچنین گفت: ستاد، نرخ برداشت کلزا را با محصول کمتر از دو تن در هکتار، یک میلیون و 400 هزار ریال و برای بیش از دو تن در هکتار، یک میلیون و 550 هزار ریال با استفاده از کمباین متوسط تعیین کرده است.

فاروقی افزود: در برداشت کلزا با کمباین‌های وارداتی 15 درصد به قیمت افزوده می‌شود.

به گفته وی، مبنای قضاوت دستگاه‌های رسیدگی کننده در حوزه شکایت کشاورزان از نرخ‌ها، باید مصوبه ستاد برداشت محصول‌های پاییزه جهاد کشاوزی استان گلستان باشد.

دبیر ستاد برداشت محصولات زراعی جهادکشاورزی گلستان گفت: امسال برای برداشت محصول کلزا، گندم و جو در استان از 2800کمباین استفاده می‌شود.

فاروقی افزود: از این تعداد کمباین، 2700 دستگاه در استان مستقر است و بقیه از استان‌های همجوار هستند.