مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846221258411399337

هشدار درباره نابودی مراتع چهارمحال و بختیاری

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری چهارمحال و بختیاری، دام‌های موجود را چهار برابر ظرفیت کنونی مراتع دانست و گفت: تعلیف بیش از اندازه دام‌ها، یک میلیون و 93 هزار هکتار از مراتع این استان را در معرض نابودی قرار داده است.

فرامرز مردانی دیروز در گفت‌وگو با ایرنا افزود: با شروع کوچ بهاره عشایر به مناطق ییلاقی، بیش از 3 میلیون راس دام سبک به مراتع این استان وارد می‌شود که این رقم، بیش از ظرفیت موجود مراتع برای چرای دام‌هاست.

وی گفت: مراتع این استان ظرفیت چرای 700 هزار واحد دامی را برای مدت 100 روز دارد.

مردانی با بیان این‌که تمام مراتع میان بند استان از بین رفته است، تصریح کرد: برای تعلیف دام‌ها صرفا نباید مراتع را درنظر گرفت، بلکه باید علوفه مورد نیاز دام‌ها را از منابع دیگر جایگزین کرد.

رئیس اداره مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان این‌که چهارمحال و بختیاری 350 کیلومتر مرز مشترک با استان‌های همسایه دارد، تصریح کرد: به دنبال خشکسالی‌های اخیر، بخشی از مراتع استان از بین رفته که این امر در کنار تعلیف بیش از حد دام عشایر، منجر به انقراض گونه‌های گیاهی کمیاب استان شده است. وی توضیح داد: هم‌اکنون 17 هزار بهره‌بردار با مجوز پروانه چرای واحد دامی در این استان وجود دارد که به دلیل بهره‌برداری بیش از ظرفیت، مراتع استان چهارمحال و بختیاری به سمت فقیر شدن پیش می‌رود. مردانی، بیشترین سطح مراتع این استان را فقیر و متوسط عنوان و تاکید کرد: تنها 3 درصد مراتع استان چهارمحال و بختیاری را سطوح غنی و خوب تشکیل می‌دهد.

وی وسعت مراتع چهارمحال و بختیاری را یک میلیون و 93 هزار هکتار ذکر کرد و گفت: با بررسی‌های انجام شده، معیشت 22 هزار خانوار این استان از طریق مراتع تامین می‌شود.