مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846220997449008969

افتتاح اولین کارخانه تولید کاغذ از سنگ در آذربایجان‌شرقی

نخستین کارخانه تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم در شندآباد شهرستان شبستر با حضور استاندار آذربایجان شرقی و مسئولان استانی افتتاح شد.

80درصد ماده تشکیل‌دهنده کاغذ سنگی از کربنات کلسیم (Rich Mineral Paper (RMP) و 20 درصد بقیه از مواد پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن‌هاست.

بیشترین سنگ موجود روی کره زمین پایه آهکی دارد و ایران مملو از این نوع سنگ‌هاست که به همین دلیل کارخانه‌های سیمان زیادی در ایران بنا شده که می‌توان کربنات کلسیم را از آن استخراج کرد.

پروژه تولید کاغذ از سنگ، تحولی شگرف در تولید کاغذ از طریق فناوری جدید در عصر مدرن است. این فناوری دوستدار محیط‌زیست بوده و باعث کاهش زیاد مصرف انرژی می‌شود و از نظر اقتصادی صدردرصد قابل بازیافت است.

مدیرعامل کارخانه تولید کاغذ از سنگ اظهار کرد: دانش فنی این طرح تنها در اختیار چهار کشور است و توانسته ایم این دانش فنی را به آذربایجان‌شرقی منتقل و 70 درصد دستگاه‌های لازم برای تولید این نوع کاغذ را هم از نظر دانش فنی و فرمولاسیون بومی‌سازی کنیم.

حمیدرضا ایلخانی ادامه داد: کاغذی که در این کارخانه تولید می‌شود در نوع خود در خاورمیانه منحصر به فرد است.

وی افزود: 80 درصد مواد تشکیل‌دهنده این کاغذ کربنات کلسیم است که به همین دلیل بازیافت آن آسان است و مقاومت بالایی در مقابل رطوبت دارد.

ایلخانی اضافه کرد: قیمت تمام شده این کاغذ 70درصد قیمت تمام شده کاغذهای معمولی است و مهم ترین مزیت آن این است که دیگر نیازی به قطع درختان نیست. وی گفت: ظرفیت فاز اول این کارخانه 3000 تن در سال است و 76 میلیارد ریال برای فاز نخست آن سرمایه‌گذاری شده است.