مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2846167571901196995
عملکرد ورزشکاران ایرانی در چهارمین دوره بازی‌های کشورهای اسلامی - باکو

از مدال‌آوری رزمی‌کاران تا افت حدادی و تفتیان

پنجمین روز بازی‌های کشورهای اسلامی در باکو با موفقیت ورزشکاران تکواندو و وزنه‌برداری و ناکامی دوومیدانی‌کاران ایران به پایان رسید. در پایان رقابت‌های این روز ایران در جدول توزیع مدال‌ها در جایگاه سوم قرار گرفت که باید گفت، دسترسی به جایگاه‌های نخست و دوم دور از انتظار است و کاروان ورزشی ایران باید با تیم‌های ازبکستان و اندونزی برای ایستادن در مکان سوم رقابت کند.

دوومیدانی

در حالی که همگان به مدال‌آوری حسن تفتیان امید داشتند، اما دونده دوهای سرعت ایران در ماده 100 متر به مدال نرسید. فرزانه فصیحی،‌ نماینده دوی 100 متر بانوان هم از گروه خود صعود نکرد. در رقابت‌های پرتاب چکش بانوان، امینه کشیری، کم‌سن و سال‌ترین ورزشکار بود که با رکورد 51 متر و 31 سانتی‌متر در رده پنجم ایستاد. مرحله مقدماتی رقابت‌های دوی 200 متر در دو بخش مردان و بانوان صبح دیروز برگزار شد که تفتیان و فصیحی از این رقابت‌ها انصراف دادند.

تنیس

غزل پاک باطن بانوی تنیسور ایران در اولین دیدار تنیس انفرادی بانوان مقابل زینب عبدالراشد از مالدیو با نتیجه دو بر صفر به پیروزی رسید و راهی دور بعد شد. وی امروز مقابل حریفی از ازبکستان که در سید یک و جایگاه اول این رقابت‌ها قرار دارد به میدان می‌رود.

مجید شایسته، رئیس فدراسیون تنیس گفت: نتایج روز اول و دوم برای ما قابل پیش بینی بود، اما در مرحله بعد کار بچه‌ها دشوارتر است، زیرا به سید یک و چهار خوردند. دختران ما نیز با آمادگی بالایی به این رقابت‌ها آمده‌اند و البته قرعه آنها هم دشوار است و با سید یک و دو بازی می‌کنند.

واترپلو

تیم ملی واترپلو در سومین دیدار برابر اندونزی قرار گرفت و 15 بر7 این تیم را شکست داد. ملی‌پوشان برای کسب یک مدال از این بازی‌ها بسیار امیدوار هستند.

تکواندو

مبارزه هوگوپوشان با فاطمه مداحی، تکواندوکار وزن 46- کیلوگرم آغاز و با مدال برنز او برای کاروان ورزشی ایران در بازی‌های کشورهای اسلامی در باکو دنبال شد. ناهید کیانی در وزن 53- کیلوگرم با مبارزات بسیار قاطعانه برابر رقبا برای ایران طلا گرفت. طیبه پارسا نیز دومین مدال برنز روز پنجم بازی‌ها را بر گردن آویخت. مهدی اسحاقی هوگو‌پوش وزن 54- کیلوگرم، یک مدال طلای دیگر را بر تعداد طلاهای ایران در این دوره اضافه کرد.

کشتی

رقابت‌های کشتی آزاد، روزهای 29 و 30 اردیبهشت در باکو برگزار می‌شود و ایران با این نفرات روی تشک می‌رود:

57 کیلوگرم: یونس سرمستی، 61 کیلوگرم: مسعود اسماعیل‌پور، 65کیلوگرم: میثم نصیری، 70 کیلوگرم: مصطفی حسین‌خانی، 74 کیلوگرم: پیمان یاراحمدی، 86 کیلوگرم: حسن یزدانی، 97 کیلوگرم: امیر محمدی و 125کیلوگرم: جابرصادق زاده.

بوکس

در ادامه رقابت‌های بوکس ظهر دیروز امید احمدی صفا بوکسور وزن 49 کیلوگرم ایران در مرحله نیمه‌ نهایی به‌مصاف بوکسور عراق رفت و با شکست برابر این رقیب به مدال برنز قناعت کرد. پرونده کاروان بوکس ایران در بازی‌های کشورهای اسلامی با همین یک برنز بسته شد. امید احمدی صفا در وزن 49 کیلوگرم به همراه شاهین موسوی در وزن 75 کیلوگرم، محمدعزیزی در وزن 91 کیلوگرم و رضا مرادخانی در 91+ کیلوگرم بوکسورهای ایران در این رقابت‌ها بودند.

تیراندازی

تیم‌های الف و ب ایران در رقابت‌های تیراندازی 10 متر تپانچه بادی میکس به ترتیب با هانیه رستمیان و وحید گل خندان و گلنوش سبقت الهی و محمد احمدی که از راهیابی به فینال باز مانده بودند برای کسب مدال برنز به رقابت با هم پرداختند و در نهایت این تیم الف بود که توانست مدال برنز را به گردن بیاویزد.

رستمیان پس از کسب این مدال گفت: هم ما و هم تیم «ب» در دیدارهای نیمه‌نهایی خوب ظاهر شدیم و فقط بدشانسی سبب شد با اختلاف‌ میلیمتری از رسیدن به فینال محروم شویم. دوست داشتیم دو تیم ایرانی در فینال با هم رقابت کنند، اما به دلیل بدشانسی این اتفاق در دیدار رده بندی افتاد و نمایش ما هم خوب پیش رفت تا به مدال برنز برسیم.

کیانی: طلا مال من بود

دارنده مدال طلای بازی‌های همبستگی می‌گوید: می‌دانستم کار سختی داشتم، اما از ابتدا مدال طلای این وزن را برای خودم کنار گذاشته بودم و این طلا مال من بود. ناهید کیانی، تکواندوکار ملی پوش با غلبه بر رقبایش روی شیاپچانگ باکو ادامه می‌دهد: هرچند داوران سلیقه‌ای رفتار می‌کنند، اما باید به اندازه‌ای با قدرت عمل کرد که داوران نتوانند در امتیازات حساس حق‌کشی کنند.

دونده 100 متر المپیکی بعد از ناکامی

تفتیان: واقعا بدشانسی آوردم

حسن تفتیان در حسرت مدال بازی‌های کشورهای اسلامی ماند. رکورددار 100 متر ایران قرار بود بعد از تمرین، زیر نظر مربی فرانسوی نخستین نتیجه‌اش را در باکو ببیند، اما نشد.

او تا فینال خوب پیش آمد، اما با درد پایش لنگان لنگان با رکورد 11 ثانیه و 99 صدم ثانیه از خط پایان رد شد؛ بدشانسی‌ای که گریبانش را گرفت و مدال را از دستش قاپید. خودش می‌گوید: واقعا بدشانسی آوردم. اتفاق بدی افتاد، ولی آسیب‌دیدگی هم مثل برد و باخت جزئی از ورزش قهرمانی است. باید قبول کنیم، اما سخت‌ترین بخش است. برای همه حرفه‌ای‌ها این اتفاق در مسابقات مهم یا تمرینات می‌افتد.

مصدومیت او در مسابقه فینال تشدید شده بود: البته قبل از مسابقه، پایم کمی درد می‌کرد، اما با سردی هوا دردم تشدید شد. به خاطر همین من مقدماتی و نیمه نهایی را سبک‌تر دویدم تا همه توانم برای فینال باشد و مدال بگیرم، ‌اما قسمت نشد.

تفتیان با این که ممکن است زمان را از دست بدهد، اما نگران نیست: مداوای مصدومیت هم قسمتی از برنامه‌ام است. در این شرایط اول مداوا بعد تمرین. نگران نیستم که زمان از دستم می‌رود زیرا تمرینات خوبی در فصل زمستان انجام داده‌ام و مطمئنم خیلی زود به مسابقات برمی‌‌گردم و مسابقات را از سر می‌گیرم.

او معتقد است، فقط با 70 درصد توانش دویده است: برنامه‌ها طبق پیش‌بینی پیش رفت. من در نیمه نهایی با 80 ـ 70 درصد توانم دویدم و رکورد خوبی هم ثبت کردم و آماده بودم در فینال برای مدال بجنگم.

به نظر تفتیان رقبایش همسطح بودند: رقبایم تقریبا آسیایی‌ها بودند بجز ترکیه، آذربایجان و دو سه دونده آفریقایی. آنها هم خوب تمرین کرده بوده‌اند و معلوم بود برای مدال آمده‌اند. فکر می‌کنم همه ما در یک سطح بودیم و این شرایط مشخص نمی‌کرد چه کسی قهرمان می‌شود.

دوومیدانی در باکو باخت

ناکامی حسن تفتیان در مسابقات دوومیدانی بازی‌های کشورهای اسلامی از ضعیف‌ترین نتایج نمایندگان ایران بود. وی که بخت اول قهرمانی در بین حریفانش به شمار می‌رفت پس از طی مسافت 100 متر، جایگاه هشتمی را به خود اختصاص داد و به فینال نرسید تا این پرسش مطرح شود که چرا تفتیان بعد از حضور خوب در المپیک ریو تا این اندازه افت کرده است؟ هشتمی تفتیان در شرایطی به دست آمد که وی مدت هاست تمریناتش را زیر نظر یکی از مربیان خارجی دنبال می‌کند و زمان زیادی هم در اردوی تدارکاتی فرانسه دوید.

دونده سرعت ایران پس از پایان رقابت‌هایش اعلام کرد، به دلیل سرمای هوا عضلات پایش در حین دویدن گرفت. این ورزشکار حرفه‌ای به دنبال توجیه عملکردش است زیرا شرایط برای همه شرکت‌کنندگان یکسان است، علاوه بر این موضوع کسی که سابقه شرکت در المپیک دارد، باید قبل از حضور در یک مسابقه با همه شرایط آشنا شود و خود را برای اتفاقات خاص آماده کند بنابراین می‌توان نتیجه‌گیری کرد، سرمای هوا بهانه‌ای بیش برای فرار از واقعیت نیست.

افت فنی حدادی

شاید حدادی در این دوره از مسابقات توانسته باشد بیست‌و‌پنجمین مدال کاروان ورزشی ایران را به دست آورد، اما این برای دوومیدانی موفقیت به شمار نمی‌آید زیرا نتیجه وی با افت همراه بود و حدادی با حضور ضعیفش در این دوره از رقابت‌ها براحتی طلا را به نقره تبدیل کرد. وی در المپیک 2016 ریو هم نشان داده بود، دیگر دوران طلایی مدال‌آوری‌اش به پایان رسیده است. حدادی بعد از عمل جراحی ماه‌ها از تمرینات دور بود و جبران فاصله در تمرینات ورزشکار حرفه‌ای بسیار دشوار است، اما مسئولان دوومیدانی انگار همچنان به مدال‌آوری پرتابگر دیسک ایران امید دارند.

موسوی: هدفم، طلای جهانی است

ایوب موسوی، وزنه‌بردار دسته 94کیلوگرم بعد از گرفتن طلای بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی درباره این رقابت‌ها گفت: رقابت سخت و سنگینی بود و حتی از رقابت‌های قهرمانی آسیا فشرده‌تر و سنگین‌تر. در رقابت‌های قهرمانی آسیا من فقط دو حریف ازبک و چین داشتم، اما اینجا هفت وزنه‌بردار درجه یک از آذربایجان، ترکیه، مصر و ازبکستان حضور داشتند و بنابراین کسب مدال طلا و قهرمانی دشوارتر بود.

موسوی ادامه داد: من بعد از نایب‌قهرمانی سال گذشته در آسیا در 85 کیلو و نقره امسال در 94 کیلو با خودم عهد کرده بودم، ‌طلسم بشکنم و طلا بگیرم و خوشحالم که موفق شدم و توانستم انتقام رقابت‌های قهرمانی آسیا را از وزنه‌بردار ازبک بگیرم. رقابت واقعا نزدیک و میلی‌متری بود و همه رقبا در یک سطح بودند. از همین رو تمرکز کردم تا هیچ وزنه‌ای را از دست ندهم.

موسوی درباره حمله به پولادسرد در رقابت‌های جهانی هم گفت: من تازه اول راه هستم. بعد از چند روز استراحت تمریناتم را برای رقابت‌های جهانی آغاز می‌کنم و هدف اصلی‌ام حمله به مدال جهانی و بازی‌های آسیایی 2018 است.