مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2844402156690690731

ساحل مرگ

سروان میری تازه وارد اداره شده بود که از دفتر رئیس آگاهی او را احضار کردند. کیفش را روی میز گذاشت و دستی به موهایش کشید تا از مرتب بودن آن مطمئن شود. بعد هم راهی دفتر سردار شد. وقتی وارد اتاق شد، احترام نظامی گذاشت و با اشاره سردار مقابل میز او روی صندلی چرمی سبز نشست.

سردار پرونده‌ای را به او داد و گفت: این پرونده مربوط به مرگ مشکوک یکی از کارخانه‌داران تهران است که در یکی از شهرهای شمالی در دریا غرق شد و خانواده‌اش مدعی شدند او توسط شریکش به قتل رسیده است. البته شریک او موضوع را انکار کرده و مرگ مرد میانسال به نام صادق را حادثه اعلام کرده است.

درباره پرونده تحقیقات کاملی انجام شده، اما با توجه به حساسیت ماجرا درخواست شده ماموری از پلیس آگاهی تهران هم روی پرونده تحقیق کند و گزارش کاملی ارائه دهد.

با پلیس این شهر هماهنگی شده، امروز راهی آنجا شو و تحقیقات را شروع کن. مرا هم در جریان روند پرونده قرار بده.

کارآگاه پرونده را زیر بغل زد و از اتاق خارج شد تا سریع راهی این شهر شود. در مسیر پرونده را مطالعه کرد و نکاتی که از نظرش مهم بود را در دفترچه‌اش یادداشت کرد.

براساس شکایت خانواده صادق، مرد میانسال به فن شنا آشنا نبود و این موضوع که او برای شنا وارد آب دریا شده باشد صحت نداشت. صادق و شریکش مدتی بود با هم اختلاف داشتند و شریکش برای انتقامگیری مرتکب قتل شده بود.

این در حالی بود که تمام شواهد حکایت از خفگی مرد میانسال در دریا داشت. عکس‌های صحنه حادثه هم همین موضوع را نشان می‌داد. مرد میانسال درحالی که لباس به تن نداشت در ساحل قرار داشت. در فاصله یک متری او، لباس‌هایش در کنار یک حوله دیده می‌شد.

حوالی غروب به مقصد رسید و به هتل رفت تا کمی استراحت کند. قرار بود شام را با افسر پرونده صرف کرده تا کمی درباره ماجرا و پرونده صحبت کنند.

افسر پرونده وقتی به هتل آمد در تشریح ماجرا گفت: یکشنبه گذشته غرق شدن مردی در دریا به ما گزارش شد که من همراه ماموران کلانتری و تشخیص هویت در محل حاضر شدیم. بررسی‌های ما نشان داد، مرد 52 ساله به نام صادق از کارخانه‌داران معروف است که قصد تاسیس کارخانه‌ای در شهر ما را داشت. او همراه شریک خود برای پیگیری این موضوع به این شهر آمدند. غروب صادق تصمیم به شنا گرفته و وارد آب شده بود که نیم ساعت بعد جسد او در ساحل پیدا شد. شریکش وقتی متوجه غیبت او شده، به جست‌وجو در ساحل پرداخته و جسد را پیدا کرده و به ما اطلاع داد. همه شواهد نشان می‌دهد او خفه شده است.

شریک صادق کجاست؟

در همین هتل اقامت دارد و در حال پیگیری لغو قرارداد کارخانه است.

بهتر است او هم به جمع ما بپیوندد تا بتوانیم تحقیقات را کامل کنیم. افسر آگاهی به سمت رزوشن رفت و دقایقی بعد همراه مرد میانسالی آمد. کارآگاه خودش را معرفی کرد و به تحقیق از او پرداخت.

چه مدتی است با صادق شراکت داری؟

من و صادق دوستان قدیمی هستیم. از 12 سال قبل تصمیم گرفتیم کارخانه‌ای راه‌اندازی کنیم. در این مدت توانستیم در کار موفق باشیم و فعالیت خود را گسترش دهیم.

صادق چطور غرق شد؟

آن روز غروب از محل پروژه به ویلا برگشتیم. خیلی خسته بودیم و من به اتاق رفتم تا استراحت کنم. صادق گفت تصمیم دارد کمی شنا کند و به سمت ساحل که در مقابل ساختمان ویلا بود، رفت. خیلی زود خوابم برد و نیم ساعت بعد بیدار شدم، صادق برنگشته بود. بی‌حوصله بودم و به سمت ساحل رفتم. لباس و حوله صادق کنار ساحل بود، اما خبری از خودش نبود. به دریا نگاه کردم، اما اثری از او نبود. شک کردم و در امتداد ساحل حرکت کردم. او را ندیدم و به محل قبلی بازگشتم که دیدم در کنار ساحل خوابیده است.
چند‌بار صدایش کردم، اما جوابی نداد. وقتی بالای سرش رسیدم متوجه شدم که در دریا غرق شده و موج او را به ساحل برگردانده است.

صادق شناگر ماهری بود؟

در استخر بله، اما دریا را نمی‌دانم.

کارآگاه پس از بازجویی از مرد میانسال به اتاقش رفت. یک بار دیگر پرونده را مرور کرد و روز بعد محل غرق شدن را بررسی کرد. صادق در محلی غرق شده بود که جریان آب آرام، اما عمق دریا زیاد بود.

کارآگاه پس از بررسی محل گزارش خود را نوشت و تحویل افسر آگاهی داد و به تهران بازگشت.

پاسخ معمای قتل در ویلای لواسان

سروان با اشاره به دو دلیل زیر راز قتل را فاش کرد.

1 ـ مقتول قبل از ساعت 12 به قتل رسیده بود. در حالی که متهم مدعی بود او را بعد از ساعت 12 دیده است.

2 ـ کسی که از حمام می‌آید برای خواب لباس رسمی نمی‌پوشد.

در مسابقه شماره گذشته 1381 نفر شرکت کرده بودند که 604 نفر پاسخ صحیح داده و از میان پاسخ‌های صحیح مریم قفازی از میبد و اشکان قانی از تهران به قید قرعه برنده شده‌اند.

شما خوانندگان گرامی با اشاره به دو دلیل راز قتل را فاش کنید . پاسخ خود را همراه نام و نام خانوادگی به شماره 300011224 پیامک کنید.