مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2837597669240138698
دیدگاه

پایبندی به ارزش‌های دینی در مناظره‌ها

مناظره‌های تلویزیونی که طی سال در رسانه ملی برگزار می‌شود، تمرینی است برای ارائه نظرات و فراهم آمدن فضای هم‌افزایی در رسانه، اما در مناظره‌های انتخاباتی به دلیل حساسیت بالای آن قرار است مسیر چهار سال آینده کشور طراحی شده و شخص دوم نظام تعیین شود و از این‌رو با یک رویداد ملی روبه‌رو هستیم.

در بحث مدیریت مناظره می‌توان نگاهی به تجربیات کشورهای دیگر داشت که بیش از شش دهه از تاریخ مناظرات آنها سپری شده و می‌تواند الگوی مناسبی برای ما باشد.

هرچند در بحث اجرای مناظره می‌توان از تجربیات دیگر کشورها استفاده کرد، اما مهم‌ترین مبنای ما در برگزاری مناظره‌ها قالب محتوای آن است که براساس ارزش‌های انقلاب اسلامی طراحی شده است.

در مبنای اول می‌توان با تحقیقات و بررسی‌های علمی به شیوه‌ای مدون دست یافت، اما وجه تمایز ما ارزش‌های نظام و رعایت مباحث اعتقادی، سیاسی و اجتماعی است و البته مباحث مربوط به حریم شخصی نیز بخشی از مدیریت مناظره‌ها را در بر می‌گیرد.

از دید ما بخشی از وظیفه رسانه ملی ارزیابی مناظره‌ها و البته نامزدهاست. بی‌شک نامزدها همراه با مشاورانی که در حوزه روان‌شناسی اجتماعی دارند باید رفتارهای کنترل‌شده‌ای مقابل دوربین به نمایش بگذارند.

علیرضا پویا، استاد دانشگاه صداوسیما