مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2812015972803697191
محکومان فیفا رودرروی هم قرار گرفتند

جنگ نایب‌قهرمانی در تبریز

امروز همه نگاه‌ها به ورزشگاه یادگار امام تبریز است. تراکتورسازی تا همین چند هفته قبل برای قهرمانی این فصل لیگ برتر می‌جنگید، حالا جایگاه دومی خود را هم تقدیم استقلال کرده و حتما باید بازی امروز را به سود خود تمام کند تا دوباره به مکان دوم برگردد.

تراکتورسازی حسرتی چندین ساله را برای قهرمانی لیگ در دل دارد و امیدوار بود با سرمایه‌گذاری کلانی که در این فصل صورت گرفت، به خواسته خود برسد؛ اما این اتفاق نیفتاد و با وجود سربازهای نامدار و توانا و همین‌طور ستاره‌های ارزشمند داخلی و خارجی، این تیم به قهرمانی نرسید و قهرمانی را سه‌هفته مانده به پایان رقابت‌ها به پرسپولیس واگذار کرد. حالا حتی نایب‌قهرمانی این تیم هم در معرض خطر است. مشکلی که تراکتورسازی خیلی نزدیک حس می‌کند، بحران‌ها و حاشیه‌هایی است که به این تیم سلام می‌کند. اگر تراکتورسازی نتواند به نایب قهرمانی برسد، این حاشیه‌ها می‌تواند قهرمانی در فینال جام حذفی را هم به مخاطره بیندازد. خوشبختانه حریف تراکتورسازی در فینال تیمی است که از ابتدای فصل تا کنون غرق در بحران‌های گوناگون بوده ولی اگر تراکتورسازی به نایب‌قهرمانی نرسد، شاید درگیر جنگ‌هایی شود که همین تیم نفت در فینال جام حذفی برایش دردسر درست کند.

وقتی مشخص شد تراکتورسازی به صورت قطعی به قهرمانی این فصل نمی‌رسد، اختلافات سر باز کرد و سرمربی تراکتورسازی اعلام کرد که مدیران تراکتور می‌خواهند او را اخراج کنند در حالی که مدیران تراکتور گفتند به کسی جز مربی فعلی فکر نمی‌کنند. در هر حال، قهرمان‌نشدن تراکتور مشخص کرد که پتانسیل بالایی برای اختلاف در درون تشکیلات تراکتور وجود دارد و اگر این تیم نایب‌قهرمان هم نشود، مشکل، دو برابر خواهد شد.

بازی امروز، مسیر آینده تراکتورسازی را عیان خواهد کرد. این تیم در بازی رفت به دلیل اشتباه سیدمهدی رحمتی در علنی‌کردن اختلافاتش با سرمربی تراکتورسازی و از بین رفتن تمرکز دروازه‌بان استقلال، با برد 2 بر یک تراکتور تمام شد. اشتباه اخباری در دقیقه 7 آن بازی این ذهنیت را به وجود آورد که استقلال به بردی پرگل و آسان می‌رسد؛ اما استقلال تمرکز خود را به دلیل اشتباه کاپیتانش از دست داد. حالا شرایط کاملا متفاوت است. رحمتی همان مرد آرام گذشته شده و استقلال هم پوست انداخته و دیگر تیمی کم‌تحرک و مسن نیست.

رحمتی در کانون توجه

سیدمهدی رحمتی کانون توجه این بازی است. او شاید امروز در معرض تیزترین تیرها قرار بگیرد؛ ولی نباید از کوره در برود. قطعا در جلسه سرمربی و کاپیتان استقلال در تهران، درباره حواشی و اتفاقات بازی امروز صحبت شده و رحمتی می‌داند استقلال در صورتی بخت برای موفقیت دارد که آرامش خود را حفظ کند.

سرنوشت متفاوت 2 تیم بعد از حکم فیفا

بعد از نیم‌فصل تلخ و بعد از حکم فیفا برای محرومیت استقلال از پنجره نقل و انتقالات زمستانی، منصوریان مجبور شد از جوانانش استفاده کند و جوانان آبی هم دست سرمربی را گرفتند تا این تیم در نیم‌فصل دوم، ‌به یکی از بهترین تیم های ایران تبدیل شود. تراکتورسازی هم مانند استقلال با حکم فیفا جریمه و از پنجره نقل و انتقالات زمستانی محروم شد. این حکم، شهباززاده، بیگ‌زاده، عالیشاه و نوراللهی را از فهرست تراکتورسازی خط زد؛ اما تراکتورسازی، درست بر خلاف استقلال، ضعیف شد چون به جوانانش اعتماد نکرد. سرمربی تراکتورسازی ترجیح داد از بازیکنان پابه سن گذاشته‌اش استفاده کند و همین تصمیم موجب شد درست بر خلاف استقلال که سیری صعودی داشت، تراکتور در نیم‌فصل دوم، سیر نزولی داشته باشد. در حقیقت یک حکم، برای دو تیم دو نتیجه کاملا متفاوت داشت.

منصوریان: بازی ۶ امتیازی با تراکتورسازی داریم

سرمربی استقلال می‌گوید نمی‌داند که چرا قرعه تیم‌هایش هفته‌های آخر به تبریز می‌رسد. علیرضا منصوریان در نشست خبری پیش از دیدار تیمش مقابل تراکتورسازی تبریز اظهار کرد: ما همیشه به اواخر لیگ که می‌رسیم نمی‌دانم چرا قرعه ما به تبریز می‌افتد. البته من به واسطه همسرم آذری زبان‌ها را دوست دارم و امیدوارم یک بازی خیلی خوب از دو تیم ببینیم و اگر خدا ما را لایق بداند سربلند از زمین مسابقه خارج شویم.

سرمربی استقلال در باره بازی حساس تیمش با تراکتورسازی گفت: شروع لیگ برای ما خوب نبود و نتایج سینوس‌واری گرفتیم. دلیل آن هم جا به جایی‌های زیاد در تیم ما بود. باید از صبر هواداران‌مان تشکر کنم. تمام این موفقیت‌ها را بعد از لطف خدا مدیون هواداران هستیم. ما با تراکتورسازی فاصله زیادی داشتیم اما خدا را شکر توانستیم خودمان را پیدا کنیم. اکنون به شرایطی رسیده‌ایم که بازی 6 امتیازی با تراکتورسازی داریم. من تجربه بازی با نفت را مقابل تراکتورسازی دارم و چنین جمع خوبی را در ورزشگاه یادگار امام تبریز به خاطر دارم که 85 هزار نفر به ورزشگاه آمده بودند. مهم این است که در وهله نخست مردم از بازی رضایت داشته باشند و هر تیمی که بیشتر زحمت کشید، مزد زحماتش را بگیرد.

سرمربی استقلال درباره مهدی رحمتی و این‌که چه جریان‌هایی پشت سر آمدن و نیامدن او به تبریز وجود داشت، گفت: ما از دو جنبه نگران بودیم. جدا از فضای بازی رفت که معتقدم یک‌بار برای همیشه باید این موضوعات تمام شود، زمان در زندگی کوتاه است و رافت و گذشت بسیار مهم است. مهدی رحمتی اهل آذربایجان است. فقط نمی‌خواهم فضای آذری در آذری به‌هم بخورد. نمی‌خواهم آذری زبان‌ها مقابل یک فرد آذری قرار بگیرند. ما در این‌باره یک جلسه گذاشتیم و به این نتیجه رسیدیم که تبریز شهر مهدی رحمتی است. رحمتی خواستار آمدن به تبریز بود اما ما نمی‌خواستیم بیاید اما به این نتیجه رسیدیم که تبریز شهر او است و باید بیاید. ما به زیبایی فوتبال فکر می‌کنیم و این حاشیه‌ها جالب نیست.