مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2811839086533357703

وعده پرداخت خسارت‌های سیل در 4 استان

رئیس‌جمهور، روز گذشته و در یک سفر غیرمترقبه وارد استان آذربایجان‌شرقی شد تا علاوه بر همدردی با مردم سیل‌زده این استان و پیگیری نحوه امدادرسانی به آنان، به مردم و مسئولان آذربایجان این اطمینان خاطر و وعده را بدهد که دولت با تمام تلاش و توان در کنار آنها خواهد بود .

به گزارش جام‌جم، در این سفر که برخی اعضای هیات دولت از جمله وزرای کشور، کشاورزی، نیرو، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس‌جمهور را همراهی می‌کردند، حسن روحانی، به مردم سیل‌زده قول داد که برای رفع مشکلاتشان از تمام امکانات‌ کشور استفاده کند.

وی در بدو ورود به تبریز و در تشریح هدف سفر خود به آذربایجان، سر زدن به مناطق سیل‌زده و بررسی آخرین اقداماتی که مسئولان در راستای رفع مشکلات انجام دادند را ضروری عنوان کرد و از اقدامات اولیه درخصوص ارائه کمک بلاعوض و تسهیلات کم‌بهره دولت به سیل‌زدگان خبر داد.

رئیس‌جمهور البته تاکید کرد، اعتبارات و تسهیلات مذکور برای هر چهار استان سیل‌زده آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل و کردستان در نظر گرفته شده و اولین تخصیص‌ها در این خصوص به خزانه اعلام شده است.

وی تصریح کرد: دولت کمک‌های بلاعوض و تسهیلات کم‌بهره به سیل‌زدگان ارائه می‌دهد و در این خصوص اقدامات اولیه انجام شده است.

بازدید از پل مرگ

روحانی یادآور شد خود نیز در این راستا و از نزدیک بررسی‌هایی خواهد داشت تا هرچه زودتر شرایط زندگی مردم به حالت عادی بازگردد. بررسی‌های رئیس‌جمهور از مناطق سیل‌زده، با بازدید از پل مرگ غله‌زار و البته بدون اطلاع قبلی صورت گرفت. پل غله‌زار محل حادثه سیل آذرشهر است که در جریان طغیان رودخانه غله‌زار هفت خودرو به همراه سرنشینان‌شان قربانی و طعمه سیلاب این رودخانه شدند. در حادثه سیل جمعه گذشته در منطقه غله‌زار آذرشهر بیش از 17 نفر جان خود را از دست دادند. وی سپس از شهرستان عجب‌شیر، دومین منطقه سیل‌خیز و پرتلفات آذربایجان‌شرقی بازدید کرد.

پای صحبت سیل‌زدگان مهماندار

رئیس جمهوری در سفر به شهرستان عجب‌شیر، پای صحبت سیل‌زدگان روستای مهماندار در این شهرستان نشست و از زبان مردم این روستا در جریان وقوع سیلاب، تخریبات ویرانگرش و همچنین نحوه و میزان امدادرسانی صورت گرفته به این روستا قرار گرفت.

مهماندار، ‌یکی از روستاهای آذربایجان شرقی است که در دهستان دیزجرود شرقی بخش قلعه‌چای شهرستان عجب‌شیر واقع شده‌است. جمعیت این روستا بر پایه نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1385 خورشیدی، برابر با 1090 نفر بوده‌ است.

بارش باران سیل‌آسا در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته، موجب جاری شدن سیل در مناطق مختلف آذربایجان‌شرقی از جمله شهرستان‌های آذرشهر و عجب‌شیر شد که علاوه بر ایجاد خسارت مالی، تنها در این دو شهرستان موجب مفقود شدن 42 نفر شد که تاکنون پیکر 37 نفر آنها پیدا شده است. سفر رئیس‌جمهور با افتتاح چند پروژه عمرانی و کشاورزی نیز همراه بود. افتتاح طرح تجهیز 2500 هکتار از اراضی کشاورزی مرزی به سامانه آبیاری نوین از طریق ویدئو کنفرانس از جمله این پروژه‌ها بود.

پرداخت خسارت به کشاورزان سیل‌زده

محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی که رئیس جمهور را در این سفر همراهی می‌کرد، با اشاره به این که سیل به تأسیسات زیربنایی، باغ‌ها و مزارع کشاورزی آذربایجان‌شرقی آسیب زده است، تاکید کرد: حتماً دولت، تسهیلاتی برای سیل‌زدگان در این بخش‌ها در نظر می‌گیرد که بعد از بررسی و برآورد هزینه، تخصیص اعتبار انجام می‌شود.

حجتی یادآور شد: درخصوص سیستم‌های نوین آبیاری و توسعه گلخانه‌ها نیز بررسی‌هایی صورت گرفته است.

آغاز نوسازی و اعطای وام مسکن

عزیزالله مهدیان، معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن از اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به سیل‌زدگان در بخش واحدهای مسکونی خبر داد.

مهدیان در حاشیه بازدید از مناطق سیل‌زده استان گفت: ده‌ها خانه مسکونی در روستاهای استان و بخصوص در روستای چنار عجب‌شیر دچار خسارت شده‌ و برخی مناطق روستایی کنار حاشیه رودخانه‌ها خالی از سکنه شده‌اند و این بنیاد برای در اختیار قرار دادن زمین و واگذاری تسهیلات برای بازسازی منازل مسکونی تخریب شده، اعلام آمادگی می‌کند.

به گفته وی، تسهیلات قرض‌الحسنه 20 میلیون تومانی با کارمزد 4 درصد و 5 میلیون تومان وام بلاعوض برای جبران خسارت روستاییان در نظر گرفته شده‌ است.

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن با اشاره به این‌که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان، در کنار سایر دستگاه‌های اجرایی خدمات‌رسان، کمک‌های امدادرسانی را انجام دادند و کانکس‌های اسکان موقت را به مناطق اعزام کردند، خاطرنشان کرد: بنیاد مسکن، کار نوسازی و پرداخت وام را در تمام روستاها آغاز کرده است و افرادی که از تسهیلات نوسازی استفاده نکرده‌اند، می‌توانند از تسهیلات بنیاد مسکن در بازسازی و نوسازی بهره‌مند شوند. مهدیان همچنین تاکید کرد: بنیاد مسکن آمادگی دارد به صورت رایگان برای خانه‌هایی که دچار تخریب شده، نقشه تهیه کند تا افراد شروع به ساخت واحدهای خود کنند.

افزایش قربانیان سیلاب شمال‌غرب

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از افزایش آمار کشته‌شدگان به 41 نفر خبر داد.

مرتضی سلیمی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: شمار کشته‌شدگان سیلاب شمال‌غرب کشور به 41 نفر و مفقودان احتمالی به چهار نفر رسیده است.

وی عنوان کرد: همچنان 9 استان آذربایجان‌شرقی، غربی، کردستان، کرمانشاه، قزوین، زنجان، لرستان، گیلان و مازندران متأثر از سیل هستند که تاکنون به 104 شهر و روستا و به 15 هزار و 470 نفر امدادرسانی صورت گرفته است.

وی با بیان این‌که تاکنون هشت نفر به مراکز درمانی و 17 نفر به مناطق امن منتقل شده‌اند، ادامه داد: 5000 کیلوگرم اقلام امدادی طی 36سورتی پرواز با انتقال هوایی به مناطق سیل زده منتقل شد.