مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2811830043367055693

انتشار دوباره سروش نوجوان در جشن تولد قیصر

سروش نوجوان، دوباره منتشر می‌شود؛ آن هم در روز تولد شاعری که بنیانگذارش بود.

آن طور که مجید بلالی، مدیرعامل مؤسسه انتشارات سروش در آستانه زادروز قیصر امین‌پور خبر داده، این نشریه پس از وقفه‌ای ده ساله منتشر می‌شود، همزمان با جشن تولدی که این موسسه انتشاراتی برای قیصر امین‌پور ترتیب داده و قرار است شنبه آینده، دوم اردیبهشت‌ ساعت 10 صبح، با حضور نویسندگان و همکاران این شاعر فقید و علاقه‌مندان ایشان در ساختمان انتشارات سروش برگزار شود.

به گزارش جام‌جم و به نقل از روابط‌ عمومی انتشارات سروش، بلالی مهم‌ترین دلیل انتشار دوباره سروش نوجوان را خلأ و شکاف بزرگ در کشور برای برنامه‌ریزی و سیاستگذاری فرهنگی این گروه سنی اعلام کرده است. او خاطرنشان کرد: دلیل بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی امروز ناتوانی یا ضعف نهادهای اصلی جامعه چون خانواده، مدرسه و رسانه در هدایت فکری نوجوانان است. کودکان دیروز که امروز به بلوغ جسمی رسیده‌اند، تا حدی استقلال اقتصادی و اجتماعی دارند، به‌ صورت کامل زیر چتر خانوده نیستند و در مدرسه و جامعه هم مسیرهای ناهموار فراوان آنها را سردرگم می‌کند. درچنین شرایطی احتمال انحراف بیشتر می‌شود و ابزارهای ارتباطاتی چون موبایل و ماهواره، امکان تربیت و پرورش در نهادهای رسمی و مطمئن جامعه را سخت‌تر کرده است و این شکاف برای آینده نوجوان بسیار خطرناک است. بر همین اساس، سیاستگذاران فرهنگی در سازمان صدا و سیما اقدام به تأسیس شبکه امید و بازنشر مجله سروش نوجوان گرفته‌اند.

سروش نوجوان، ماهنامه‌ای ادبی و هنری بود که فروردین‌ماه 1367 با سردبیری قیصر امین‌پور منتشر شد و توانست نسلی جدید از نویسندگان و شاعران را در میان خوانندگان نوجوان پرورش دهد. این نشریه به ‌دلیل برخی مشکلات در اسفند 85 از انتشار بازماند و طی 18 سال فعالیت، یکی از تأثیرگذارترین نشریه‌های کشور بود و توانست نه‌تنها بر میلیون‌ها نوجوان کشور تأثیرگذارد بلکه چندین نسل از شاعران و نویسندگان و روزنامه‌نگاران با الهام از آن و در تعامل با او به جامعه فرهنگی کشور معرفی شدند و خوش درخشیدند. به گفته بلالی، مهم‌ترین دلیل موفقیت سروش نوجوان، توجه جدی به نوجوانان اهل قلم بود.

قیصر امین‌پور، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، روز دوم اردیبهشت سال 1338 در گتوند دزفول به دنیا آمد و هشتم آبان سال 1386 پس از هشت سال بیماری ناشی از یک تصادف شدید، درگذشت.