مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2811756433981074303
یادداشت

فضای مجازی، بستر فروپاشی خانواده‌ها

امروز فضای مجازی دیوارها را فروریخته است و نمی‌توانیم بگوییم ما در محدوده جغرافیایی ایران زندگی می‌کنیم و می‌توانیم آن را محصور کنیم.

فضای مجازی همه چیز را خورد کرده و از بین برده است. در فضای مجازی داخلی می‌بینیم که جوانان ما بدآموزی‌ها را یاد گرفته‌اند نه خوب‌آموزی‌ها را؛ رابطه‌های مجازی، بی‌بند و باری جنسی، طلاق، روابط نامشروع و بی‌اخلاقی‌ها را بالا می‌برد. بالا رفتن سطح توقعات زوج‌ها و پیشرفت تکنولوژی نه‌تنها گره از مشکلات زندگی بشر باز نکرده بلکه آتش اختلاف و برخی مشکلات زندگی مانند جدایی، از بین رفتن حرمت‌ها و گسسته شدن روابط بین اعضای خانواده را نیز بیشتر کرده است.

در حال حاضر مشکلات اقتصادی، اعتیاد و عدم تفاهم همه از مسائلی هستند که باعث جدایی و گسسته شدن روابط عاطفی و احساسی افراد می‌شود که شاید ریشه اصلی آن را بتوان زندگی بی‌روح، خشک، خالی از شادی و نشاط دانست که این روزها با گسترش فضای مجازی نیز بیشتر شده است. به ظاهر افراد زندگی مشترک را حفظ می‌کنند و زیر یک سقف زندگی می‌کنند اما در واقع ممکن است ساعت‌ها با یکدیگر ارتباط کلامی نداشته و با گوشی یا تبلت‌های خود مشغول بازی و ارتباط با دوستان مجازی خود باشند.

تکنولوژی رفته رفته جایگزین ارتباط با دوستان و اعضای خانواده می‌شود و افراد به‌جای هم‌صحبتی و مشاوره از یکدیگر، وقت خود را با دوستان مجازی و در فضاهای مجازی می‌گذرانند. یکی از مشکلات جامعه ما جایگزین کردن شبکه‌های مجازی به جای ارتباط و تعامل بین زوج هاست که زن و مرد ناخواسته درگیر ارتباط‌های پوچ و نادرست می‌شوند .تنها راه تحکیم خانواده این است که زن و شوهر ارتباط خود را مدیریت کرده و با انجام تفریحات سالم و مشترک، روابط بین اعضای خانواده را مستحکم کنند.

دکتر امان‌الله قرایی‌مقدم

جامعه‌شناس و استاد دانشگاه