مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2811738941278601225

سقوط مرگبار بالگرد سعودی در یمن

ائتلاف کشورهای متجاوز به یمن به رهبری عربستان سه‌شنبه‌شب متحمل ضربه‌ای سنگین در میدان جنگ شد. براساس بیانیه‌ای که از سوی نیروهای وابسته به این ائتلاف منتشر شده، یک بالگرد «بلک هاوک» متعلق به عربستان در استان مأرب سقوط کرد. براساس گزارش‌های رسیده 12 نظامی سرنشین بالگرد و سه نفر از کادر این بالگرد که در مسیر شروره در استان مارب در حال پرواز بودند، کشته شدند.

نکته قابل توجه این است که نیروهای عربستانی و رسانه‌های وابسته، روایت‌های مختلفی از علت سقوط این بالگرد بیان کردند. از یک سو فرماندهی این ائتلاف ضد یمن به سرکردگی عربستان مدعی شد که این بالگرد بر اثر سانحه سقوط کرده و از سوی دیگر برخی از منابع می‌گویند دلیل سقوط این بالگرد خطای محاسباتی توسط سامانه دفاع هوایی امارات بوده که هدف این سامانه قرار گرفته است. روایت دیگر در این زمینه را منابع خبری نزدیک به نیروهای منصور هادی اعلام کردند که گفته می‌شود سقوط این بالگرد توسط نظامیان طرفدار هادی انجام گرفت. ارتش هادی همچنین ادعا کرد منطقه سقوط بالگرد بسیار دور از مواضع انصارالله است.

این در حالی است که یک منبع نظامی یمنی به خبرگزاری «خبر» این کشور گفت که یگان موشکی ارتش یمن یک فروند بالگرد وابسته به ائتلاف سعودی حامل شماری از نظامیان را با یک موشک هدایت‌شونده سرنگون کرده است. طبق خبر این منبع، این هواپیما در استان مأرب در شرق یمن و در نزدیکی پایگاه «تداوین» وابسته به شبه‌نظامیان سعودی ساقط شد. به دنبال این اتفاق، بر همین اساس، ائتلاف تجاوز به یمن به رهبری سعودی‌ها کمیته تحقیق مشترکی درباره تحقیق درباره علت سرنگونی بالگرد عربستانی تشکیل داد.

همزمان با این اتفاقات، خبرها بر انتقال تروریست‌ها توسط عربستان به خاک یمن برای مقابله با نیروهای مردمی حکایت دارد. «محمد انعم» از رهبران حزب کنگره مردمی یمن در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت: عربستان تنها بازیچه دست واشنگتن است و این یمنی‌ها هستند که در حال نبرد با القاعده و داعش هستند. اما عربستان خود متولی القاعده و داعش است و اکنون نیز در حال انتقال عناصر این گروه‌های تروریستی به یمن است.

هفته گذشته نیز 400 عضو داعش در حالی که سوار بر سه کشتی بودند از سوریه به یمن انتقال داده شدند و این آشکار است که عربستان و آمریکا می‌خواهند تنگه باب‌المندب در قبضه تروریست‌ها قرار گیرد. این رهبر حزب کنگره مردمی یمن تصریح کرد: آمریکا اکنون تلاش دارد با حمایت از ائتلاف سعودی و جلب سازمان‌های تروریستی به عرصه نبرد یمن، در تحولات جاری این کشور تاثیر بگذارد.