مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2811575663065933567
یادداشت

نوجوان ‌چرا کار نکند؟!

در دوران قدیم تمام بچه‌ها بخصوص پسران سه ماه تابستان کار می‌کردند. هر سال در یک مغازه شاگردی می‌کردند و هر تابستان را در حجره یا دکانی متفاوت از سال گذشته می‌گذراندند. این کار چند امتیاز داشت؛ نظم و انضباط را یاد می‌گرفتند، با دنیای جدی بزرگسالان آشنا می‌شدند، حرفه یا هنری را می‌آموختند و دستمزدی هرچند اندک دریافت می‌کردند که می‌توانست استقلالی کوچک و در عین حال ارزشمند به همراه داشته باشد.

سال هاست این فرهنگ از جامعه ما رخت بربسته در حالی که یکی از اصلی‌ترین پایه‌های تربیتی نسل‌های گذشته بود و در موفقیت انسان‌های آن دوران تاثیر داشت. به نفع نوجوانان است که در اوقات فراغت بخصوص سه ماه تابستان ‌ خود را به فعالیتی سرگرم کنند و از این طریق برای خود تجربه‌ای گرانقدر بیندوزند. البته طبیعی است که این به‌معنای مجبور کردن کودکان به‌کار و منع آنها از تحصیل نیست، بلکه صحبت از آموزش عملی برای کار در آینده است. در اینجا چند روش مناسب برای کار و کسب درآمد نوجوانان را به شما معرفی می‌کنیم تا اگر فرزند نوجوانی دارید انجامشان را به او پیشنهاد کنید:

تراکت پخش کردن: نه سن خاصی می‌خواهد و نه تجربه‌ای. کافی است فرد همت و حوصله داشته باشد و تراکت‌ها را یکی یکی داخل در منازل قرار دهد. پخش‌کننده تراکت باید وجدان کاری داشته باشد و در هر خانه به تعداد واحدها تراکت بگذارد.

تایپ: به نفع هر کسی است که تایپ سریع را بیاموزد چون در آینده به شکل‌های مختلف به کار او خواهد آمد. یک نوجوان می‌تواند در کلاس دوره تایپ سریع شرکت کند و با معرفی خود به کافی نت‌هایی که سفارش کار تایپ می‌گیرند برای متقاضیان تایپ انجام دهد. این کار او را به یک تایپیست حرفه‌ای تبدیل خواهد کرد.

کار هنری: دختر و پسر ندارد. هنرهای فراوانی وجود دارند که آموختن هر یک دنیایی از زیبایی و پیچیدگی را به همراه دارد و هر کس می‌تواند با توجه به سلیقه خود هنری را برای یادگیری انتخاب کند. مثلا یک دختر می‌تواند با خمیر گل چینی عروسک درست کند یا پسر به معرق و منبت بپردازد و آثار هنری خود را به معرض فروش بگذارد. حتی اگر رقم دریافت شده پایین باشد مهم نیست چون در پشت آن تجربه کاری مهم برای ساختن یک آینده هنری بزرگ نهفته است.

شاگردی ‌مغازه: مغازه‌داری و فروش بخشی از عالم بزرگ تجارت است و به نفع هر کسی است که از دوران نوجوانی با شاگردی کردن با این دنیا آشنا شود. شاگردی کردن نظم و انضباط و چگونگی رفتار انعطاف‌پذیرانه با مردم را به نوجوان یاد می‌دهد و او را برای ورود به دنیای بی‌انتهای تجارت و مدیریت‌ آماده می‌کند.

کارواش: از دست هر نوجوانی برمی‌آید. یک نوجوان می‌تواند با معرفی خود به مکانی مناسب به انجام این کار بپردازد و از این طریق کسب درآمد کند.