مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2810501836665506111

حق و حقوقمان را بشناسیم

همه ما در امور عادی روزمره به مسائلی برمی‌خوریم که گاه برای حل و فصل آن به وکیل، حقوقدان، قاضی و محکمه نیاز داریم.

هر چند قانوندانی کار اهلش است، اما با آگاهی از برخی نکات حقوقی می‌توانیم پیش از نیاز به وکیل و قاضی از پایمال شدن حقوقمان جلوگیری کنیم. بنابراین شاید این نکات مختصر و مفید در این خصوص موثر افتد.

تاریخ وصیت‌نامه

آیا می‌دانید وصیت‌نامه بدون تاریخ فاقد اعتبار است و اگر چند وصیت‌نامه توسط متوفی تقریر شده باشد؛ آخرین تاریخ آن معتبر و لازم‌الاجراست؟

اعتبار انکارناپذیر سند رسمی

1 ـ سند رسمی درباره طرفین، وراث و قائم‌مقام آنها نافذ و معتبر است.

2ـ تاریخ سند رسمی معتبر است، حتی علیه شخص ثالث.

3 ـ انکار نسبت به مندرجات سند رسمی راجع به اخذ وجه یا مال یا تعهد به تأدیه وجه یا تسلیم مال مسموع نیست.

4 ـ صرفا و فقط سند رسمی است که به نقل و انتقال حق کسب و پیشه از مستأجر سابق به مستأجر جدید اعتبار می‌بخشد.

صدای ضبط شده در محاکم قضایی

با توجه به قوانین موجود ایران و رویه قضایی، صدای ضبط شده از یک شخص اعم از این‌که این صدا را منتسب به شخص متهم یا به شخص شاکی یا به شخص شاهد و گواه بدانیم هیچ‌گاه دلیل محسوب نمی‌شود، بلکه برخی قضات نوار ضبط‌شده از شخص مرتبط در یک پرونده کیفری را صرفا یک اماره و قرینه برای اثبات بزه یا تبرئه متهم می‌دانند و این نوار ضبط شده و صدا مستقلا برای انتساب یا عدم انتساب یک جرم به شخص کافی است. اگر بجز این نوار ضبطشده ادله محکمه‌پسند یا به عبارتی بینه شرعی و قانونی برای انتساب یک بزه به شخص وجود داشته باشد این نوار ضبط شده نیز می‌تواند در کنار آن دلایل محکمه‌پسند به عنوان یاور آن دلیل به قاضی کمک کند.

ازدواج مجدد مرد

در صورتی مرد می‌تواند درخواست ازدواج مجدد نماید که اولا رضایت همسر اول را داشته باشد، ثانیا همسرش بیمار باشد و قادربه ایفای وظایف زناشویی نباشد، زندگی خانوادگی را ترک نماید، اعتیاد داشته باشد یا زن از شوهر تمکین نکند.

اجرت‌المثل پس از مرگ

براساس قانون زوجه می‌تواند در هر زمان حتی پس از فوت زوج دادخواست مطالبه اجرت‌المثل ایام زناشویی را به دادگاه صالح تقدیم نماید که پس از رسیدگی و ارجاع امر به کارشناس رسمی دادگستری جهت تعیین میزان اجرت‌المثل، دادگاه اقدام به صدور حکم محکومیت به پرداخت علیه زوج یا وراث قانونی وی (در صورت وجود ماترک) می‌نماید.

طلاق در خارج کشور

احکام طلاق صادره در دادگاه‌های خارج از کشور؛ حتی در صورت جاری‌شدن صیغه طلاق شرعی توسط فرد ذی‌صلاح از طرف مقامات کنسولگری، باید در دادگاه‌های ایران مورد تنفیذ قرار گیرد.

طلاق رجعی چیست؟

طلاق رجعی؛ طلاقی است که برای شوهر در مدت عده، حق رجوع است؛ این حق فقط جزء اختیارات شوهر است و تابع تشریفات خاصی است و با هر بیان و اقدامی که حکایت از رجوع کند محقق می‌‌شود و بلافاصله زن نیز مکلف به انجام وظایف زناشویی است.

خودداری از پرداخت هزینه‌های آپارتمانی

مطابق قانون تملک آپارتمان‌ها، چنانچه هریک از مالکان از پرداخت هزینه‌های مشترک آپارتمان خودداری کنند، شما می‌توانید علیه ایشان درخواست صدور اجراییه از اداره ثبت مربوطه نموده یا با مراجعه به محاکم دادگستری اقدام به طرح دعوی نمایید. مشروط به این‌که اولا مطابق قانون، مدیر ساختمان تعیین شده باشد و ثانیا هزینه‌های مشترک را به‌واسطه اظهارنامه رسمی مطالبه نموده باشید‌. در این صورت دادگاه می‌تواند تا دو برابر مبلغ هزینه مشترک، فرد متخاطی را جریمه نماید.

بازگرداندن رهن منزل

مطابق قانون روابط موجر و مستاجر، تخلیه ملک اجاره داده شده همزمان با دریافت مبلغی که به‌عنوان رهن نزد موجر است، صورت می‌گیرد. اگر به هر دلیلی موجر در بازگرداندن مبلغ رهن به مستاجر کوتاهی و مستاجر در مطالبه حقوق خود به مشکلاتی برخورد کند، می‌تواند از طریق تقدیم دادخواست به مراجع قضایی حقوق خود را مطالبه کند.

تغییر کاربری در اراضی کشاورزی

قانون می‌گوید: احداث گلخانه‌ها،‌ دامداری‌ها، مرغداری‌ها، پرورش ماهی و سایر تولیدات کشاورزی و کارگاه‌های صنایع تکمیلی و غذایی در روستاها، بهینه کردن تولیدات بخش کشاورزی محسوب می‌گردد و از نظر قانون، تغییر کاربری نیست. چنین مواردی از شمول ممنوعیت‌های تغییر کاربری اراضی کشاورزی مستثنا بوده و با رعایت ضوابط زیست‌محیطی با موافقت سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها مجاز است.

فرزند‌خواندگی در خارج کشور

ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند تقاضای سرپرستی و فرزندخواندگی خود را از طریق سفارتخانه یا دفاتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران به سازمان بهزیستی تقدیم نمایند. سفارتخانه‌ها یا دفاتر یاد شده موظفند با سازمان بهزیستی همکاری نموده و سازمان نیز موظف است با حکم دادگاه صالح به درخواست متقاضی رسیدگی کند.

سمانه کارآمد - حقوقدان