مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2810494774565303440

سبک‌ترین و گران‌ترین ساعت دنیا

از ساخت اولین ساعت مچی بیش از 150 سال می‌گذرد و این وسیله مفید در طول این سال‌ها تغییرات زیادی به خود دیده است.

جا دادن قطعات بزرگ ساعت‌های دیواری در دل یک ساعت کوچک نیاز به حرکتی انقلابی داشت که سال 1864 توسط یک ساعت‌ساز سوئیسی انجام شد، هر چند پیش از این تاریخ هم مواردی با ظاهری متفاوت وجود داشته است. برای دانستن این‌که در عصر فناوری چه تغییراتی در دنیای ساعت‌ها رخ داده و ساعت‌های خاص چه ویژگی‌هایی دارند سراغ یکی از عجیب‌ترین‌ها که اخیرا از آن رونمایی شده است می‌رویم.

ساعت خاص

یکی از ساعت‌های عجیبی که در سال 2017 در کانون توجه قرار گرفت ساعت RM 50-03 نام دارد که پشتش خودروسازان معروفی وجود دارند که باعث شده است قیمت این ساعت سبک به یک میلیون دلار (سه میلیارد و 900 میلیون تومان) برسد. تیم مک‌لارن و هوندا که در مسابقات فرمول یک حضور دارند به کمک شرکتی ساعت‌ساز و در قالب پروژه طولانی موفق شده‌اند که این ساعت مکانیکی و سبک را بسازند. قطعا ضرب‌المثل «وقت طلاست» را شنیده‌اید، اما در مسابقات فرمول یک که حتی یک‌صدم ثانیه هم حیاتی است این موضوع ارزشش از طلا هم بمراتب بیشتر است، چرا که پای میلیون‌ها دلار سرمایه مطرح است.

چرا خودروساز؟

اما این‌که چرا یک خودروساز سراغ ساخت ساعتی عجیب رفته، از جنبه‌های مختلفی می‌توان به آن پرداخت که در ویژگی‌های این ساعت پنهان شده است. این ساعت از نوع مکانیکی و فوق‌سبک است که با داشتن وزنی کمتر از 40 گرم نشان می‌دهد با مهندسی می‌توان هم سبک‌ترین بود و هم فنی‌ترین؛ دو مولفه‌ای که برای یک تیم فرمول یک اهمیت بسیار زیادی دارد. نکته جالب در رابطه با این ساعت این است که می‌توان اجزای داخلی آن را که در یک هارمونی و هماهنگی خاصی قرار گرفته‌اند به‌راحتی مشاهده کرد. دیدن چرخ دنده‌ها و اجزای داخلی ساعت، نماد قدرت فنی بالای تیم سازنده و طراح است. این شاهکار در تعداد محدود تولید شده و با قیمت سرسام‌آوری که دارد نماد قدرت طراحی این شرکاست که هر کدامشان در حوزه کاری خود غول‌های بزرگی هستند.

ویژگی‌ها

در اولین نگاه، قطعات و چرخ‌دنده‌های این ساعت مانند موتور یک خودرو به نظر می‌رسد و علائم روی ساعت هم شبیه آنچه در خودروها استفاده می‌شود، است. برای مقایسه وزن این ساعت کافی ‌است در نظر بگیریم که تلفن‌های همراه هوشمند حدودا 150 گرم وزن دارند، اما داشتن یک ساعت کامل 40 گرمی متحیرکننده است. استفاده از مواد بسیار محکم و در عین حال بسیار سبک در بدنه و اجزای داخلی این ساعت راز وزن کم آن را توجیه می‌کند. سازندگان این ساعت که جزو بهترین طراحان هستند و آشنایی کامل با مواد مقاوم و بسیار سبک دارند برای ساخت RM50-03 از کربن TPT، تیتانیوم گرید5 و نوعی کامپوزیت فوق‌سبک با نام گراف TPT استفاده کرده‌اند تا نتایجی شگفت‌انگیز به‌دست آید. استفاده از کامپوزیت گرافنی و جنجالی در RM 50-03 معادله‌های ساعت‌سازی را دگرگون کرده است و از آن می‌توان به‌عنوان راز کاهش عجیب وزن در این ساعت مکانیکی یاد کرد. شرکت ریچارد مایل به عنوان ساعت‌ساز معروف و پرسابقه و تیم مک‌لارن، بیش از ده سال روی این اثر فاخر کارکرده‌ و پس از یک دهه فعالیت اخیرا از این ساعت رونمایی کرده‌اند.

بی‌خیال هزینه!

جالب است بدانیم هزینه داشتن یک خودروی فرمول یک تنها با چند عدد از این ساعت‌ها تامین می‌شود و البته به دلیل محدود بودن قیمت و خاص بودنش این احتمال وجود دارد که بعد‌ها در حراجی‌های مختلف قیمتش به چند میلیون دلار هم برسد، مانند اتفاقی که برای بسیاری از اشیا یا خودروهای خاص می‌افتد و با رسیدن به دست مجموعه دارهای ثروتمند قیمت‌های نجومی‌تری پیدا می‌کند. ناگفته نماند اگر شما یک میلیون دلار پول هم داشته باشید، باز شانس کمی خواهید داشت تا به این نماد فناوری در دنیای ساعت‌ها دست پیدا کنید چرا که همه آنها پیش فروش شده‌اند و باید سال‌ها منتظر بمانید تا در یک حراجی آن را به قیمت چند برابر بیشتر خریداری کنید. راننده‌های مک لارن در رقابت‌های فرمول یک که یک گرم هم برایشان اهمیت دارد با داشتن این ساعت می‌توانند نمایشی از فناوری را به رخ رقبای خود بکشند که همواره تحت تاثیر نتایج این تیم بوده‌اند.