مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2771366638709309206
عکس روز / جام جم

آغاز سفرها با نوروز پرباران

اطلاعــــات آب‌و‌هوایی نشان می‌دهد نوروز 96 در بیشتر مناطق کشور دمای هوا به طور میانگین سردتر از حالت عادی است که این سرمایش در نیمه اول تعطیلات بیشتر از نیمه دوم آن است.

مطابق با آخرین اطلاعات دریافتی از جدیدترین برونداد مدل‌های پیش‌یابی، طی نوروز96، بستر برای فعالیت سامانه‌های موج غربی مهیاست. برونداد مدل مجموع بارش طی هفته اول نوروز 96 نشان‌دهنده این مطلب است که تمرکز بارش‌های عمده کشور در نیمه غربی شمالی کشور باشد. بیشتر استان‌های واقع در غرب، نوار ساحل دریای مازندران و شمال شرق کشور دارای بارش‌های قابل توجهی است. جریانات بارشی که از مسیر مدیترانه به طرف شرق و فلات ایران گسترش یافته‌اند به عنوان مسیر عبور توده هوای آب و هوایی شناخته می‌شوند.

روی نواحی مرکزی کشور مقادیر بارش دست‌کم نشان‌دهنده این موضوع است که شرایط بارندگی را شاهد خواهیم بود. طی نیمه دوم عید همچنان بارش در سطح کشور خواهیم داشت.

از نظر دمایی برای نوروز 96 دمای هوا سردتر از حالت عادی پیش‌بینی می‌شود که سرمایش نیمه اول آن بیشتر از نیمه دوم نوروز 96 خواهد بود. در نتیجه به هموطنان عزیز توصیه می‌شود این سرما را با توجه به مسافرت‌های نوروزی دست‌کم نگرفته و مجهز اقدام به سفر کنند.

بر این اساس برای اکثر مناطق کشور طی نیمه اول نوروز 96 دمای هوا بین 4 تا 5 درجه کمتر از حالت عادی بوده و برای نواحی شمال شرق و بخش‌هایی از البرز غربی و شمال زاگرس این میزان تا 8 درجه زیر حالت عادی خواهد رسید.

طی نیمه دوم نوروز 96 متوسط دمای هوا در بیشتر مناطق بین یک تا 5/2 درجه کمتر از حالت عادی و روی نوار شمالی کشور برای بخش‌هایی از آذربایجان‌های غربی و شرقی، اردبیل، سواحل دریای مازندران تا نیم درجه بالاتر از حالت عادی خواهد بود.