مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2771356959224657127

متراکم‌ترین جزیره جهان

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با 131 خانه، جمعیتی هزار نفری دارد.

به گزارش مشرق، داستان جزیره خیلی مشخص نیست و بر اساس برخی داستان‌ها می‌گویند، دو ماهیگیر کنیایی به نام‌های دالماس و جورج در سال 1991 به این جزیره آمدند و با ساخت خانه‌های‌شان باعث شکل‌گیری زندگی در این منطقه شدند.

در داستان‌های دیگری هم که در این‌باره وجود دارد، به یک اوگاندایی به نام جوزف اشاره می‌کنند که به جزیره آمده و سپس پای دوستان ماهیگیر خود را به منطقه باز کرده است. این دو داستان محل نزاع میان دو کشور کنیا و اوگاندا بر سر مالکیت این جزیره بوده، از آنجا که آب‌های اطراف جزیره از مناطق غنی ماهیگیری است، هرکدام از کشورها به دنبال تصاحب جزیره به نام خودشان بودند.

حتی سال 2008 بر سر این جزیره جنگی هم میان این دو کشور در گرفت. اما نتیجه نداد تا این‌که در سال 2016 دو کشور کنیا و اوگاندا توانستند به صلح دست یابند و حالا خانواده‌هایی که در این جزیره زندگی می‌کنند، شرایط مسالمت‌آمیزی دارند.

در حقیقت امروزه میگینگو تحت مالکیت هر دو کشور است و ماهیگیران هر دو کشور می‌توانند در اطراف آن به ماهیگیری بپردازند و نیروهای پلیس هر دو کشور برای حفاظت از جزیره مقابل دزدان دریایی آماده هستند.

نکته جالب درباره جزیره این است که دقیقا کنار میگینگو جزیره‌ای بزرگ‌تر و و خالی از سکنه وجود دارد، اما کسی حاضر نیست روی آن زندگی کند! آن‌هم به این دلیل که بر اساس یک افسانه خیلی‌ها تصور می‌کنند آن جزیره محل زندگی یک دیو است و کسی جرات نمی‌کند حتی روی آن پا بگذارد!

در هر صورت میگینگو متراکم‌ترین جزیره جهان است و با این‌که دزدان دریایی به آن حمله می‌کنند، اما مردم آن در کنار هم از شرایط زندگیشان راضی هستند. به نظر می‌رسد تنها چیزی که می‌تواند آنها را از جزیره‌شان جدا کند، کم شدن ماهی‌های اطراف جزیره است که روی زندگی آنها تاثیر دارد، اتفاقی که باعث شده برخی از خانواده‌ها از میگینگو مهاجرت کنند.