مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2771337140000310061

دستورالعمل‌های ایمنی در راه و خودرو

اغلب حوادثی که در طول مسیر سفر رخ می‌دهد بیشتر و خطرناک‌تر از حوادث خانگی است. رعایت این نکات می‌تواند تا حد زیادی از بروز این حوادث بکاهد:

در طول سفر از کمربند ایمنی استفاده کنید و به سایر سرنشینان بخصوص کودکان ضرورت استفاده از آن را آموزش دهید.

دقت کنید کودکان، سر و دست خود را از پنجره خودرو خارج نکنند.

هنگام رانندگی از انجام دادن کارهایی که تمرکز شما را برهم می‌زند مانند صحبت کردن با تلفن همراه یا با سایر سرنشینان، خوردن، نوشیدن و... خودداری کنید.

در کنار آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها توقف نکنید. برای توقف از محل‌هایی که به همین منظور آماده شده (پارکینگ‌ها) یا در صورت ضرورت، از شانه خاکی جاده استفاده کنید.

از مسافرت با وانت، نیسان، کامیون و سایر خودروهای غیرسواری خودداری کنید.

از نشستن در لبه دره‌ها، پرتگاه‌ها، حاشیه رودخانه‌ها و جاده‌ها یا نشستن در زمین‌های زراعی و زمین‌هایی که پوشش گیاهی انبوهی دارد و کف زمین بخوبی قابل رویت نیست خودداری کنید زیرا در این زمین‌های ناشناخته وجود چاه و گودال و همچنین حیوانات وحشی محتمل است.

از روشن کردن آتش در علفزارها و بوته‌زارهای خشک یا نزدیکی درختان خودداری کنید و از اجاق‌هایی که به همین منظور تعبیه شده است استفاده کنید.

در پایان، آتش منقل یا اجاق را با آب خاموش کنید.

برای اقامت شبانه، از کمپ‌هایی که به همین منظور برپا شده است، استفاده کنید.

پس از پایان سفر و برگشت به خانه و محل کار، با وجود این‌که قبل از ترک محل تمام نکات ایمنی لازم را رعایت کرده‌اید، اما با عجله اقدام به روشن کردن لامپ نکنید. در ابتدا چند لحظه تأمل کرده و اگر بوی گاز در فضا استشمام نشد و مورد خاصی مشاهده نکردید می‌توانید کنتور برق و گاز را وصل کنید.