مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2771326892939751092
مردم در نوروز می‌خواهند از بازی‌های تیم ملی لذت ببرند

جهانبخش: اهل ترقه‌بازی نیستم

علیرضا جهانبخش و مصاحبه آخر سالی. گفت‌وگو با او همیشه جذاب است و این بار هم در آخرین روز سال با روزنامه جام‌جم گفت‌وگویی متفاوت انجام می‌دهد.

علیرضا در آخرین روزهای سال 95 هستیم و اگر بخواهی درباره این سوال صحبت کنی، چه چیزی می‌گویی؟

خدا را شکر سوال خوبی بود. ببینید من یک عادت خوب دارم و آن این است که چیزهای بد در ذهنم نمی‌ماند. همیشه دوست دارم چیزهای خوب را در ذهنم نگه دارم. برای من سال 95 بیشتر اتفاق‌های خوب داشت. در سال 95 در یورو تا حدودی موفق بودیم. به فینال حذفی هلند هم رسیدیم.

اتفاق تلخی هم برایت داشت؟

بیماری مادرم خیلی تلخ بود که خدا را شکر الان کاملا سالم و سلامت است.

می‌دانیم که همیشه بعد از بازی‌هایت اولین نفر به مادر زنگ می‌زنی، درست است؟

بله، همینطور است. تا از ورزشگاه می‌آیم بیرون به مادرم زنگ می‌زنم. او همیشه به من روحیه می‌دهد. مثلا بعد از بازی قطر که گل زدم، اولین نفر به مادرم زنگ زدم.

سال 95 چه اتفاق اجتماعی در ایران بوده که تو را آزار دهد؟ مثل حادثه پلاسکو، سیل در بعضی استان‌ها و ...

تمام چیزهایی که گفتید واقعا دردآور بود. در مساله پلاسکو چون آتش‌نشان‌های زحمتکش جانشان را از دست دادند، بیشتر مردم ناراحت شدند. ماجرای سیل در سیستان و بلوچستان و همینطور ریزش بهمن در فیروزکوه هم جزو اتفاق‌های بد سال بود. یکسری از هنرمندان و بازیکنان و پیشکسوت‌ها را هم از دست دادیم. ما آدم‌هایی احساسی هستیم و متاسفانه این اتفاق‌ها به همه ما ضربه زد. امیدوارم تمهیداتی در نظر بگیرند که حداقل در مواقع وقوع اتفاق، سریعا رسیدگی شود و اتفاق بدتری برای هموطنان ما نیفتد.

در ایام عید دو بازی خیلی حساس با قطر و چین داریم. درباره این دو اتفاق و عیدی خوبی که می‌خواهید به مردم بدهید صحبت می‌کنید.

آره قطعا هدفمان دادن یک عیدی خوب به مردم است. راستش دو بازی خیلی حساس با قطر و چین داریم که واقعا امتیاز گرفتن در این مسابقات سخت است. در نوروز همه خانواده‌ها دور هم جمع هستند و می‌خواهند از بازی تیم ملی لذت ببرند. پس این کار ما را سخت‌تر می‌کند. باید دو چندان تلاش کنیم تا بتوانیم به موفقیت برسیم. می‌توانیم با برد به مردم عیدی بدهیم ولی اگر عکس این اتفاق بیفتد، شرمنده همه می‌شویم. امیدوارم هیچوقت این اتفاق نیفتد.

علیرضا تو اهل ترقه‌بازی در چهارشنبه‌سوری هستی یا سمت این چیزها نمی‌روی؟

متاسفانه چند سالی است که مد شده در چهارشنبه‌سوری بیشتر ترقه می‌زنند و مقداری از آن سنت‌های قدیمی فاصله گرفته‌ایم. من خودم چهارشنبه‌سوری را دوست دارم ولی اصلا کاری نمی‌کنم که به خودم یا دیگران آسیب برسد. اهل ترقه‌بازی نیستم و امیدوارم که در سال‌های بعدی دیگر شاهد اتفاقات چهارشنبه‌سوری امسال نباشیم.

پشت پرده‌مذاکره با پرسپولیس

از همان اول راهش را متفاوت انتخاب کرد، قید پول را زد و برای این‌که پیشرفت کند راهی اروپا شد. اما جالب اینجاست که علیرضا جهانبخش در گفت‌وگویی اعلام کرده که تا امضای قرارداد داخلی با پرسپولیسی‌ها هم پیش رفته بود اما یکدفعه مسیرش را تغییر داد و سر از لیگ هلند در آورد.

بازیکن تیم فوتبال آلکمار که آرزوی پدرش این بوده که پسرش در پرسپولیس بازی کند از آن روزها می‌گوید: «از پرسپولیس پیشنهاد داشتم. حتی مذاکرات جدی‌ای را هم با این تیم انجام دادم اما نشد من و پرسپولیس به امضای قرارداد داخلی هم نزدیک شده بودیم. یعنی توافق انجام شده بود. ماندن در ایران و حضور من در پرسپولیس یکی از آرزوهای پدرم بود.»

جهانبخش در حالی این حرف‌ها را می‌زند که رامین رضاییان هم چنین شرایطی را داشت. او هم آرزوی پدرش این بود که در پرسپولیس بازی کند که البته این اتفاق برایش افتاد اما جهانبخش راهش جدا شد و سر از تیم‌های اروپایی درآورد.