مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2771253142158724667

ارسال فهرست دوم دوتابعیتی‌ها به وزارت اطلاعات

دادستان کل کشور از ارسال فهرست دوم دوتابعیتی‌ها به وزارت اطلاعات خبر داد و این فهرست را شامل 52 نفر اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمدجعفر منتظری در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: برخی از این افراد دو تابعیتی‌اند، برخی اقامت دارند و برخی دیگر دارای گرین‌کارت هستند.

وی با تاکید بر این‌که وزارت اطلاعات باید وضعیت این افراد را بررسی و در مورد آنان اعلام‌نظر کند، اظهار کرد: کسانی که دوتابعیتی هستند معمولا وجود تابعیت دوم را مخفی می‌کنند و این وظیفه وزارت اطلاعات است که با بررسی‌های فنی، این مساله را کشف کند.

دادستان کل کشور افزود: وظیفه دادستان کل کشور در موضوع دو تابعیتی‌ها قضایی است و اطلاعاتی - امنیتی نیست.

منتظری با اشاره به اطلاعات رسیده به دادستان کل کشور در مورد مدیران دوتابعیتی تصریح کرد: پیش‌تر فهرستی 16نفره از این افراد را به وزارت اطلاعات ارسال کردیم که وزارت پس از بررسی، وضعیت هیچ‌کدامشان را منتفی اعلام نکرد. وی خاطرنشان کرد: در آن فهرست مشخص شد برخی مسئولان گرین‌کارت آمریکا داشته‌اند، سه نفر از آنان در خارج از کشور اقامت داشتند و دو نفرشان به مسئولان کشور بخصوص آنان که در قضیه برجام فعال بودند، مشاوره می‌دانند. دادستان کل کشور گفت: سوال اینجاست که چرا باید به کسی که اقامت کانادا دارد، مسئولیت دولتی داده شود.

مشاوره دوتابعیتی‌ها به برخی مقامات عالی

منتظری با بیان این‌که برخی دوتابعیتی‌ها مشاور مقامات عالی در مراکز مهم کشوری بوده‌اند، گفت: وزیر اطلاعات می‌گوید مشاوره گرفتن اشکالی ندارد اما حرف ما این است که مرکز مهمی که بسیاری از اسناد محرمانه و طبقه‌بندی شده کشور در آن نگهداری می‌شود، چرا فردی دوتابعیتی باید مشاور رئیس آن شود. دادستان کل کشور افزود: وزارت اطلاعات اعلام کرد برخی از افرادی که در فهرست اعلام شده است از طرف ما به عنوان دوتابعیتی معرفی شدند در بخش خصوصی فعال هستند، حال سوال اینجاست که آیا وزارت اطلاعات بر فعالیت این شرکت‌های خصوصی اشراف دارد؟

فضای مجازی ساماندهی شود

دادستان کل کشور فضای مجازی را جزو لوازم ضروری زندگی روزمره مردم دانست و افزود: ما امکان آن را که از مردم فضای مجازی را بگیریم، نداریم و مسئولان هم خواستار چنین مساله‌ای نیستند اما باید آن را ساماندهی کنیم و نباید فضای مجازی را رها کنیم. وی اظهار کرد: دولت دو سال پیش بخشنامه‌ای را به دستگاه‌های مختلف ابلاغ کرده و در آن استفاده از پیام‌رسان تلگرام را ممنوع اعلام کرده که متاسفانه این بخشنامه مغفول مانده است.

دادستان کل کشور گفت: براساس مصوبات کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در هر هفته 16 تا 20 هزار کانال تلگرام را فیلتر می‌کنیم اما این کافی نیست و باید شبکه ملی به‌وجود آید. وی افزود: شورای‌عالی فضای مجازی در صدد ایجاد شبکه ملی است که البته طرحی زمانبر است و لازم است در اجرای آن تسریع کنیم.

منتظری با اشاره به استفاده غیرمجاز از فضای مجازی در انتخابات گذشته خاطرنشان کرد: ما در حال رصد فضای مجازی هستیم و اگر افرادی بخواهند با استفاده از فضای مجازی افراد را تخریب کنند با آنها برخورد قضایی خواهیم کرد.