مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2771251795700995347

تنور انتخابات گرم می‌شود

ثبت‌نام از داوطلبان عضویت در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا طبق جدول زمان‌بندی از دوشنبه در فرمانداری‌ها آغاز می‌شود و تا 6 فروردین ادامه می‌یابد و این انتخابات در جمعه 29 اردیبهشت سال آینده، همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در سراسر کشور برگزار خواهد شد. به گزارش جام‌جم، طبق قانون اساسی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به عهده مجلس است.

دبیر اجرایی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اعلام کرده که استعلام صلاحیت داوطلبان شرکت‌کننده در انتخابات شوراها به صورت روزانه به مراجع چهارگانه شامل قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و ثبت احوال فرستاده می‌شود و اعلام نتایج بررسی‌های آنها از 7 فروردین 96 تا 16فروردین اعلام خواهد شد.

به گفته حسین بحیرایی، دبیر اجرایی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور، رسیدگی به صلاحیت داوطلبان در هیات‌های اجرایی از 17 تا 23 فروردین به مدت هفت روز ادامه خواهد داشت و بعد از اعلام نظر هیات‌های اجرایی، نوبت به اعلام نظر هیات‌های نظارت شهرستان و بخش می‌رسد که از 25 تا 30 فروردین 96 صورت می‌گیرد و نظرات روز اول اردیبهشت 96 به هیات‌های اجرایی ابلاغ می‌شود.

بر این اساس نتایج بررسی صلاحیت‌ها در 2 اردیبهشت 96 از طریق فرمانداری‌ها به داوطلبان اعلام خواهد شد و 3 تا 6 اردیبهشت داوطلبان معترض به ردصلاحیت خود می‌توانند به هیات‌های نظارت بالادستی مراجعه کنند و این هیات‌ها از 7 تا 16 اردیبهشت، به مدت ده روز در هیات‌های نظارت شهرستان و استان به این شکایات رسیدگی خواهند کرد که به این ترتیب نتیجه بررسی شکایات در 17 اردیبهشت از طریق هیات‌های نظارت شهرستان و استان به هیات‌های اجرایی ابلاغ شده و در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

طبق جدول زمان‌بندی اسامی داوطلبان از 18 تا 20 اردیبهشت تهیه و منتشر می‌شود و زمان شروع تبلیغات یک هفته‌ای داوطلبان تائید صلاحیت شده، از 21 تا 27 اردیبهشت 96 خواهد بود که از 28 اردیبهشت، هرگونه فعالیت تبلیغاتی ممنوع است.

پیش‌بینی ثبت‌نام بیش از 500 هزار نفر

محمد محمودی، رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا نیز در گفت‌وگو با میزان تاکید کرده که در این انتخابات نزدیک به 120 هزار نفر از سوی مردم تعیین خواهند شد که بر این مبنا حجم متقاضیان حضور در انتخابات شوراها بسیار زیاد بوده و به ازای هر یک نفر حداقل پنج نفر در سراسر کشور برای حضور در انتخابات شوراهای شهر و روستا نامزد می‌شود که این اعداد و ارقام را اگر جمع بزنیم به بیش از 500 هزار نفر می‌رسد که عدد قابل توجهی است.

از سوی دیگر علی‌اصغر احمدی، معاون سیاسی وزیر کشور در جمع خبرنگاران در مورد الکترونیکی شدن انتخابات 96 شوراها تاکید کرده که امکانات سخت‌افزاری که در اختیار وزارت کشور است، حدود 35 هزار شعبه را پشتیبانی می‌کند، ولی پیش‌بینی می‌شود که حدود 65 هزار شعبه اخذ رای داشته و امکانات موجود، امکان الکترونیکی شدن همه شعبه‌ها را فراهم نمی‌کند.

معاون سیاسی وزیر کشور اعلام کرده در تعاملی که با هیات نظارت مجلس صورت گرفته، مقرر شده که با روستاها و شهرهای بزرگ کاری نداشته باشیم و فقط شهرهایی که تعداد اعضای شورای شهرشان از هفت تا 9 نفر باشد به عنوان شهرهای هدف قرار گیرند و امکانات الکترونیکی که برای 35 هزار صندوق وجود دارد در این شهرها به کار گرفته شود.

تخصص در انتخابات شورا حرف اول باشد

قاسم میرزایی‌نکو، عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها هم در گفت‌وگو با جام‌جم با اشاره به این‌که در این دوره از انتخابات شوراها نباید مباحث سیاسی جای خود را به تخصص بدهد، گفت: هیات نظارت وظیفه دارد براساس چارچوب قانونی تهیه شده بر میزان صلاحیت نامزدها نظارت داشته باشد تا یک انتخابات خوب برگزار شود، اما بهتر است کسانی وارد این انتخابات شوند که مباحث تخصصی را مد نظر دارند.

نماینده دماوند و فیروزکوه با بیان این‌که با تخصص‌گرایی همه مشکلات شهر و روستا رفع می‌شود، افزود: مردم هم باید به سمت انتخاب افرادی بروند که با داشتن برنامه برای شهر و روستا خود را در معرض انتخاب می‌گذارند.

وی درباره رعایت اخلاق از سوی نامزدها در فضای انتخابات شوراها گفت: نامزدها به جای نقد دیگران، عملکرد خود را معرفی کنند.

علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با جام‌جم تاکید کرد: در نظارت بر نامزدهای شوراها صرفا فسادهای مالی و اخلاقی می‌تواند باعث رد صلاحیت شود و عامل دیگری نباید دخالت داشته باشد.

وی افزود: در مورد تائید صلاحیت افراد نباید اعمال سلیقه صورت گیرد و فساد مالی و اخلاقی تنها عاملی است که می‌تواند باعث رد صلاحیت نامزدهای شوراهای شهر و روستا شود.