مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2766504358298210994

پرسش و پاسخ قضایی

مرکز مشاوره قوه‌قضائیه با توجه به پرسش برخی خوانندگان درخصوص تاخیر در پرداخت ثمن، مطالبه ثمن، تعبیه آسانسور و تقسیم ارث به پرسش‌های مطرح‌شده در ‌این‌باره پاسخ داده است.

مخاطبان می‌توانند پرسش‌های حقوقی خود را با ارسال پیامک به شماره 300011224 مطرح و پاسخ را در همین صفحه بخوانند.

در ماه‌های اخیر خانه‌ای را به صورت توافقی و قولنامه‌ای خریداری کردم که پس از تحویل خانه در آن تغییرات اساسی انجام دادیم و چک اولیه معامله به موقع پاس نشد و پس از واریز وجه فروشنده وجه را برداشت نکرد و مدعی است که قیمت مسکن بالا رفته و معامله را باطل می‌داند آیا تاخیر در پرداخت می‌تواند باعث فسخ معامله شود؟

اصولا تأخیر در پرداخت ثمن معامله از موجبات فسخ نیست مگر در شرایط ویژه‌ای یا این که در قرارداد به این امر اشاره شده باشد.

کارگاهی در زمینه تولید زین موتور داشتم که به علت شرایط نامساعد بازار مجبور به تعطیلی آن شدم و قسمتی از وسایل و مواد اولیه آن را بدون دریافت چک یا سفته به شخصی واگذارکردم واز وی فقط یک رسید دریافت کردم فرد مذکورالان بعد از مدت 10 ماه هنوز پول اجناس را به من نداده است. برای گرفتن پولم، خواهشمند است مرا راهنمایی کنید؟

اقدام به طرح دادخواست حقوقی مطالبه ثمن معامله کنید. در صورتی که شخص یا اشخاصی به عنوان شاهد در این معامله حضور داشته‌اند با ذکر نام و مشخصات کامل در استشهادیه‌ای (پیوست به دادخواست تقدیمی) اظهارات شما را گواهی کند‌. رسیدی که ذکر کرده یا هر دلیل دیگری دارید را به دادخواست خود ضمیمه کنید.

در یک آپارتمان هشت واحدی چهار طبقه سکونت دارم که می‌خواهیم در آن آسانسوری تعبیه کنیم که مالکان دو واحد از آپارتمان‌ها رضایت نمی‌دهند آیا از نظر حقوقی راهی وجود دارد که بتوانیم آن را تعبیه کنیم البته در صورت تعبیه آن هیچ تغییراتی در واحد‌ها انجام نخواهد گرفت، بلکه آسانسور از نمای بیرونی ساختمان تعبیه می‌شود.

چنانچه مجمع عمومی ساختمان،تعبیه آسانسور را تصویب کند از لحاظ حقوقی مشکلی در احداث آن ندارید.

اگر زنی فوت کند که دارای شوهر و مادر و چند فرزند دختر باشد تقسیم ارث برای وراث چگونه است؟

سهم مادر یک‌ششم، شوهر یک چهارم و همه دخترها دو سوم که این دو سوم بین دخترها بالسویه (به طور مساوی) تقسیم می‌شود. پس از این تقسیم، چنانچه چیزی باقی بماند، دوباره به همین نسبت بین وراث، تقسیم می‌شود، به غیر از شوهر که از باقیمانده چیزی نمی‌برد. ولی اگر باقیمانده‌ای نماند بلکه ارث، کفایت سهم همه وراث را نکرد، این نقص بر دخترها وارد می‌شود، یعنی از سهم آنها کم گذاشته می‌شود.