مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2764902918527677012

همکاری تهران و مسکو مهم‌ترین اتفاق سال

به نظر من، کمپین دیپلماتیک استادانه چین با هدف نشان دادن زعامتش بر جهانی‌سازی، مهم‌ترین رخداد سال در بازه زمانی سال 1395 شمسی بود.

درواقع، چین در این زمینه از عقب‌نشینی آمریکا و اروپا از تجارت آزاد، محافظت از محیط‌زیست و تشکیل حکومت جهانی بهره‌برداری کرده است. رئیس جمهوری چین بتازگی اعلام کرده است که پکن آمادگی به عهده گرفتن نظم جهانی را دارد و این توانایی را دارد که این رهبری را به عهده بگیرد.

یکی دیگر از نکات مهم همکاری روسیه، ایران و ترکیه به منظور بازگرداندن ثبات به سوریه و عراق، چرا که این همکاری به تضعیف هر چه بیشتر تسلط محور آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل بر منطقه انجامیده است. این همکاری می‌تواند منجر به ایجاد ثبات در سوریه شود.

همچنین در سالی که گذشت، ظهور آنگلا مرکل به عنوان چهره‌ای محوری در جهت متحد نگه‌داشتن قاره اروپا، که نشان‌دهنده بلوغ قدرت اقتصادی و دیپلماتیک آلمان در مقابل گرایشات نژادپرستانه و سرکوبگرانه است. با برگزیت و روی کار آمدن دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا و احتمال روی کار آمدن احزاب راستگرا در هلند و فرانسه احتمال ظهور جریانات ضد اتحادیه بیش از پیش تشدید شده است. در چنین شرایطی اهمیت نقش آلمان مشخص و معین می‌شود.

در آسیای شرقی هم افزایش مسابقه تسلیحاتی در غرب اقیانوس پاسیفیک (آرام) اتفاق حیاتی محسوب می‌شود، زیرا این امر می‌تواند به جنگ‌های منطقه‌ای به مراتب ویران‌کننده‌تری از درگیری‌های نسبتا منفرد خاورمیانه، آفریقا و اروپای شرقی منجر شود. مناقشات دریای چین و اختلافات چین با همسایگان درخصوص مالکیت بر برخی جزایر و حق کشتیرانی در دریای چین باعث درگیر شدن ایالات متحده آمریکا به صورت جدی‌تر در این منطقه شده است. تحولات این منطقه و اظهارات ترامپ درخصوص چین اهمیت بسزایی دارد و آبستن حوادث مهمی است.

درباره رویدادهای سال آمریکا هم بی‌تردید باید گفت اکران نمایش روان‌شناختی چهره‌ای به نام دونالد ترامپ و نابسامانی‌هایی که حاصل انتخاب او بود، مهم‌ترین اتفاق است، زیرا خون تازه‌ای به رگ‌های دموکراسی آمریکایی جاری کرد و شهروندان این کشور را واداشت صراحتا از آزادی و مرزهای باز حمایت کنند. ترامپ مواضعی را درخصوص مهاجران بیان داشته که باعث انتقادات شدیدی به او شد. همچنین مواضع وی درخصوص سیاست خارجی نیز انتقاداتی را به دنبال داشته است.

پروفسور رابرت بیانچی - استاد علوم سیاسی دانشگاه شیکاگو آمریکا