مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2763664763519589299

تزئین هفت سین

نوروز است و سفره هفت‌سین‌اش. سفره‌ای که یک سال برای پهن کردنش انتظار کشیده‌ایم و حالا می‌خواهیم با تمام انرژی‌های مثبت و خوب آن را به زیبایی بگسترانیم.

تمام سلیقه‌مان را به کار می‌بندیم تا سفره‌ای در خور پهن کنیم به نحوی که هم خودمان از دیدنش لذت ببریم و هم اقوام و آشنایانی که برای دید و بازدید به منزلمان می‌آیند با دیدن آن لب به تحسین و تمجید بگشایند. در این صفحه با ما همراه شوید تا ایده‌هایی بکر و جالب برای هرچه زیباترکردن هفت‌سین به شما ارائه کنیم.

سنتی

شاید خیلی‌ها اصرار به مدرن کردن همه چیز ازجمله سفره هفت‌سین داشته باشند، اما حقیقت این است که هفت‌سین آمیخته با باورهای سنتی ما ایرانیان است و برای هر چه جذاب‌ترکردن آن باید به تجسم آن از جنس دنیای کهن پرداخت. در اینجا به این سفره هفت‌سین سنتی نگاهی بیندازید. سفره‌ای پارچه‌ای با طرح قدیمی در حالی که روی آن سماور زغالی قرارداده شده است. سماور خود به خود دوران قدیم را تداعی می‌کند. گلدان ساده مسی، دو تخم‌مرغ رنگی، آینه طرح سنتی و ظروف کوچک هفت‌سین همه دست به دست هم داده و نمایی از سنت و کهنگی زیبا را در کنار هم به تصویر کشیده‌اند. شما هم می‌توانید در این دنیای مدرن با قراردادن عناصر سنتی به هفت‌سین تان زیبایی متفاوتی ببخشید.

هفت‌سین بر دیوار

به فکر هیچ کس نمی‌رسد و اگر شما انجام دهید صددرصد بکر و بی‌نظیر جلوه خواهدکرد. می‌توانید هر یک از سین‌ها را داخل نایلونی شیک و کوچک قرار دهید یا ظروفی مخروطی از جنس طلق درست کنید. سین‌های هفت‌سین را داخل آنها قرار دهید و آنها را بالا و پایین از میخ‌های دیوار آویزان کنید. در اینجا از کفگیر نقره‌ای به عنوان آینه استفاده شده است. شما هم می‌توانید ابتکارات جالبتان را به کار ببندید.

درختچه سیب

برای درست کردن این درختچه باید توپ اسفنجی از خرازی تهیه کنید. سعی کنید توپ را رنگ کنید تا رنگ سفید آن از لابه‌لای سیب‌ها خودنمایی نکند. هریک از سیب‌ها را با دو یا سه خلال دندان به توپ وصل کنید. لابه‌لای آنها گل‌های خشک رنگی قرار دهید تا زیباتر جلوه کند. در انتها روی توپ سلفون بکشید تا مطمئن باشید وضعیت خود را حفظ خواهد کرد. توپ را مانند تصویر بر ظرفی استوانه‌ای شکل یا کاسه‌ای مناسب قرار دهید تا کاملا حالت یک درختچه را پیدا کند.

استوانه

این هم یک طرح بکر و دیده نشده. با استفاده از مقوایی محکم، استوانه‌ای بلند و باریک درست کنید. آن را با کاغذ کادو یا کاغذ رنگی بپوشانید و قسمت پایین آن را بر سطحی مقوایی بچسبانید. با مقوا یا پوست درختان ظروف کوچکی برای نگه داشتن سین‌ها درست کنید و هر یک را با چسب حرارتی یا چسب چوب مانند تصویر به استوانه بچسبانید. سین‌ها را داخل آنها قرار دهید، اما مراقب باشید سبک باشند. می‌توانید شیءای تزئینی مانند پرندگان این تصویر بر روی استوانه قرار دهید تا زیبایی مضاعفی به این هفت‌سین ببخشید.

کله چمنو

خیلی‌ها دوستش دارند. اگر شما هم جزو طرفدارانش هستید دست به کاردرست کردنش شوید. یک جوراب نازک ترجیحا کرم رنگ بردارید، داخل آن خاک گلدان بریزید و از پایین گره بزنید. با نخ قیطان یا کش، بینی و دست و پاهایش را درست کنید. برایش چشم مصنوعی بچسبانید. با نی پلاستیکی برایش عینک بسازید و آن را روی بینی‌اش قرار دهید.

لب خندان را نقاشی کنید. تگمه و پاپیون هم اضافه کنید تا آدمکتان حسابی شیک‌و‌پیک شود. برروی سر آن هر سبزه‌ای می‌توانید سبز کنید، اما اگر سبزه‌ای سریع می‌خواهید بذر شاهی بزنید. بذر شاهی را به مدت ده دقیقه داخل آب قرار دهید تا لعاب بیندازد. سپس آن را بر روی سر آدمک بمالید. با اسپری روزی دو تا سه مرتبه به آن آب بدهید. بعد از دوروز جوانه می‌زند و بعد از پنج روز سبزه‌ای کامل خواهد شد. حالا دیگر این آدمک کله چمنو آماده است تا در میان سفره هفت‌سین شما جاخوش کند.

هفت‌سین بر درخت

بسیار زیباست که سین‌های شما روی شاخه‌های درخت قرار بگیرند و آنجا جلوه‌گری کنند. درخت‌های هفت‌سین به فروش می‌رسند، اما اگر می‌خواهید آنها را آماده تهیه نکنید از شاخه‌های کنده شده استفاده کنید. شاخه‌ای مناسب انتخاب کنید و آن را بر اسفنج یا سطحی مسطح بچسبانید. هر یک از سین‌ها را به شکلی کوچک و سبک به جاهای مختلف آن آویزان کنید. در جاهای مختلف شاخه‌ها گل‌های رنگی مصنوعی بچسبانید تا درختچه رنگارنگ و زیبا شود.

ماهی

به دلایل مختلف سفارش می‌کنند ماهی نخرید. اگر شما هم مایل به خرید ماهی نیستید، اما می‌خواهید زیبایی‌اش را در هفت‌سین‌تان نشان دهید می‌توانید تعدادی مهره یا تیله آبی رنگ در گوشه‌ای از هفت‌سین قراردهید و برروی آن دو ماهی قرمز مصنوعی بگذارید. حتی می‌توانید تنگ را تا نیمه پر از آب کنید و داخل آن ماهی مصنوعی‌تان را بگذارید. این کار به زیباترشدن سفره کمک می‌کند.