مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2763662629268677499
احوالپرسی

دوست دارم نوه‌هایم را ببینم

وقتی عددهای داخل شناسنامه آرام آرام قد می‌کشند و به بالای هفتاد و هشتاد می‌رسند شاید خیلی‌ها آدم را دیگر آن‌طور که باید جدی نمی‌گیرند، من 94 بهار را تجربه کرده‌ام،‌ هرکسی در این سن و سال دوست دارد دور و برش میوه‌ها و ثمره‌های زندگی‌اش را ببیند، می‌خواهم از تجربه این روزهای خودم بگویم، من همه فرزندانم خارج از کشور هستند، چهار نوه دارم که فقط از طریق اینترنت تصاویر و فیلم‌هایشان را دیده‌ام، این برای هر پدربزرگی چندان خوشایند نیست، بچه‌ها یعنی زندگی، دوست دارم نوه‌هایم را ببینم و آنها را بغل کنم، ببوسم و دست‌شان را بگیرم و به قول قدیمی‌ها تاتی تاتی کنم، با نشاط و سرزندگی آنها حالی دوباره بگیرم. عیدی بدهم، لبخند را در چشم‌ها، لب‌ها و صورت‌شان ببینم.

خانواده یعنی همین، یعنی دورهم بودن، هوای هم را داشتن، یعنی تکریم و احترام به بزرگانی که عمرشان را برای رشد و موفقیت فرزندانشان وقف کرده‌اند.

امسال بیشتر هوای سالمندان و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها را داشته باشیم، اما مهمتر آن است که وقتی تعطیلات هم تمام شد آنها را فراموش نکنیم، آنها توقع زیادی ندارند، یک یادت بخیر، یک سلام و احوالپرسی، یک سرزدن و به قول ما چاق سلامتی راه دور و کار سختی نیست.

به همسن و سال‌های خودم هم توصیه می‌کنم مطالعه را فراموش نکنند، مطالعه باعث می‌شود در روزگاری که انواع بیماری‌ها مثل آلزایمر افراد سالمند را تهدید می‌کند در برابر آن مصون بمانند، خود من سه کتاب نوشته‌ام، یک کتاب هم در دست نگارش دارم، تا نیمه شب و گاهی تا بامداد مطالعه می‌کنم و کتاب می‌خوانم،‌ البته دعوت و تشویق به خواندن فقط اختصاص به ما ندارد، جوان‌ها هم باید در گسترش فرهنگ مطالعه و عادت به خواندن شریک باشند. تعطیلات پیش رو شاید بهترین فرصت باشد تا با کتاب و کتابخوانی آشتی کنیم.

داریوش اسدزاده / پیشکسوت بازیگری