مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2763657071763349034
چراغ اول

چند پرسش برای آغاز سال نو

تشکیل، حفظ و گسترش «خانواده سالم» در ابعاد مختلف ‌جمعیتی، سلامت و سبک زندگی در طول یک‌سال گذشته به‌عنوان مهم‌ترین متر و معیار ما برای انتشار «چاردیواری» همواره مدنظر بوده است، هر مطلبی،‌ هر گزارش و گفت‌وگویی را با همین عیار سنجیده و منتشر کرده‌ایم.

اما این اهمیت و این‌که خانواده گاه تا مرز تقدس پیش می‌رود از کجا ریشه می‌گیرد و چرا گفتمان خانواده محوری تا این حد مورد توجه ما بوده و باید باشد‌؟

بی‌تردید نخستین پاسخ، به بیانات و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در این زمینه باز‌می‌گردد که همین امسال هم با ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده شاهد آن بودیم و در همین صفحه آن را مرور خواهیم کرد.

اما اگر بخواهیم کمی جزئی‌تر و البته به اختصار به این موضوع وارد شویم، نقش سلول بنیادی بودن خانواده و آینده‌سازی بی‌همتا و جایگزین‌ناپذیر آن به میان می‌آید که متاسفانه در میان ارزش‌‌های ساختگی و ناپایدار این روزهای جامعه هر لحظه کمرنگ و کمرنگ‌تر می‌شود.

روزهای پایانی سال 95 آرام‌آرام فرا رسیده است، سالی که اغلب ما در ابتدای آن اهدافی را با نیت به دست آوردن ارزش‌هایی ترسیم کردیم، بیاییم و در پایان این سال یک بار این اهداف و تلاش برای رسیدن به آنها را با متر و معیار خانواده سالم مرور و سهم خانواده را از آن استخراج کنیم.

امسال تا چه اندازه برای کسب مدارک دکتری و مهندسی و جایگاه‌های بالاتر شغلی، مدیریتی و تحصیلی تلاش کردیم و تا چه اندازه سعی کردیم مادر و پدر بهتری باشیم و به این نقش‌ها افتخار کنیم؟ مسئولیت‌پذیری خودمان در برابر فرزندان را تا چه اندازه به گردن نهادهای آموزشی مختلف انداخته‌ایم؟

در طول سال گفت‌وگوهای زیادی را در چاردیواری با زنان و قهرمانان ملی و بین‌المللی میادین ورزشی منتشر کردیم که محوریت آن خانواده و نقش آن در آینده‌سازی و موفقیت بود، امسال برای کسب مدال افتخار بهترین همسر بودن چقدر تلاش کردیم؟

ازدواج، به‌عنوان نخستین حلقه از زنجیره تشکیل خانواده، جزو اولویت‌های دست چندم زندگی ما بوده است؟!

گسترش خانواده و فرزندآوری در میان روزمرگی‌های سال 95 تا چه اندازه دغدغه ما بوده و برای حل موانع آن چقدر تلاش کردیم؟

برای آغاز سال نو شاید همین چند پرسش و تامل در پاسخ به آن کافی باشد و این که در تصمیم‌های سال جدید و ترسیم اهداف و ارزش‌ها و طی کردن مسیر، خانواده را قربانی فردیت فربه شده ناپایدار و کاذب نکنیم.

سینا علیمحمدی/ دبیر چاردیواری