مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2760025274301512746
با منوچهر آذری بازیگر پیشکسوت طنز سینما و تلویزیون

عید امسال به شبکه نسیم می‌آیم

منوچهر آذری گوینده، دوبلور و بازیگر تئاتر، رادیو و سینما فارغ‌التحصیل هنرکده هنرهای دراماتیک فن‌بیان، کارگردانی و هنرپیشگی است. او در سال 1345 از هنرکده هنرهای دراماتیک فارغ‌التحصیل شده و اولین برنامه‌اش را درسال 1354 اجرا کرده است.

بعد از انقلاب با برنامه بسیار پرمخاطب «صبح جمعه با شما» بیش از پیش شناخته شد. اوج هنرکاری آذری تیپ‌سازی در قالب شخصیت‌های محبوب برای مردم نظیر «شوت‌زاده» و «کارمند کوچولو» بود. اغلب مخاطبان، آذری را با رادیو می‌شناسند آذری در رادیو با بزرگانی مثل مرتضی احمدی، غلامحسین بهمنیار، مهین دیهیم، احمد قدکچیان، رضا عبدی، سعید توکل، احمد شیشه‏گران، منوچهر نوذری، پریچهر بهروان، حسین عرفانی، شهلا ناظریان، منوچهر والی‌زاده، اکبر منانی و اصغر تفضلی سال‌ها مردم را شاد کرد و صبح‌های جمعه خاطره‌برانگیزی را برایشان رقم زد. درزمینه بازیگری هم آذری بازی‌های خوبی در فیلم‌ها و مجموعه‌هایی نظیر هزاردستان، مجردها، دزد عروسک‌ها، عبور از غبار، دیوار و در مسیر تندباد ارائه کرد. با منوچهر آذری در آستانه سال نو گفت‌وگوی عیدانه‌ای انجام داده‌ایم که می‌خوانید:

سال 95 را چگونه گذراندید؟

به لطف خدا سال خوبی بود. دو هفته قبل به دعوت دکتر هاشمی وزیر بهداشت و درمان در مراسمی حضور پیدا کردم و به‌عنوان سفیر سلامت انتخاب شدم؛ در این مراسم تقدیرنامه‌ای هم دریافت کردم که جمشید هاشم‌پور این تقدیرنامه را به من داد. من در تمام مدت زندگی‌ام تلاش کردم سالم زندگی کنم و فرزندان موفق و خوبی را تحویل جامعه بدهم و خوشبختانه سه فرزند پزشک و چهارمی هم مترجم زبان انگلیسی است. برای عید امسال هم برنامه طنز تلویزیونی برای شبکه نسیم تدارک دیده‌ایم که تهیه‌کننده‌اش سعید توکل است.

به نظر شما ریشه اصلی سلامتی و شادابی شما به خاطر روحیه شاد و مثبت‌نگرتان نسبت به زندگی است؟

بله، من زندگی را سخت نمی‌گیرم و دنیا را محل گذر می‌دانم. همه ما دچار مشکل هستیم و به قول شاعر «زهوشیاران عالم هر که را دیدم، غمی دارد، بزن بر طبل بی‌عاری که آن هم عالمی دارد.» بنابراین با شاد زیستن باید مشکلات و غم‌ها را فراموش کنیم.

برای عید خریدهای لازم را انجام داده‌اید؟

کم و بیش به همراه همسرم خریدها را انجام داده‌ایم.

پس باید در طول هفته نوه‌هایتان را زیاد ببینید؟

خیلی زیاد. امروز ظهر هم می‌آیند ناهار خانه ما. در طول هفته هیچ‌وقت خانه‌مان از نوه خالی نیست و حتما یکی به دیدن ما می‌آید.

اجرای برنامه تلویزیونی در ایام عید چه حس و حالی دارد؟

فوق‌العاده لذتبخش است. 40 سال در رادیو کار می‌کردم و در مدت 12 سال مدام برنامه نوروزی (جمعه ایرانی) داشتم. در تلویزیون هم سریال و برنامه‌های هزار دستان، تهران بیست، جدی نگیریم و آقای بی‌رودربایستی را داشتم. در همین دوران بود که در یک رای‌گیری اینترنتی با هفت میلیون رای از جانب مردم بهترین بازیگر طنز شدم و توسط ریاست سازمان مورد تقدیر قرار گرفتم.

در دوران کودکی عیدها را چگونه سپری می‌کردید؟

بزرگ‌ترین شادی نوروز برایمان خوردن سبزی‌پلو با ماهی شب عید و کت و شلوار و کفش نو خریدن بود. پدرم بزرگ فامیل بود و روز اول عید همه فامیل به خانه ما می‌آمدند و فردایش هم دید و بازدیدها شروع می‌شد .هفته دوم که دید و بازدیدها تمام می‌شد با پوشیدن لباس نو به سینما می‌رفتم و شب‌ها هم در منزل با رادیو برنامه‌های ویژه ایام نوروز را گوش می‌کردیم.

اولین سالی که برنامه ویژه نوروز داشتید مربوط به چه سالی بود؟

مربوط به اواسط دهه 50 و برنامه شبکه صفر بود و در همان سال‌ها در رادیو هم برنامه‌های عیدانه‌ای با شاهرخ نادری، حمید قنبری، منوچهر نوذری و عزت‌الله مقبلی حضور داشتم. نام من با برنامه شاد نوروزی در رادیو و تلویزیون گره خورده است.

آیا اولین عیدی که گرفتید به یاد دارید؟

اولین عیدی را از پدرم در سن هفت سالگی گرفتم که یک اسکناس خوشرنگ دو تومانی بود و هنوز هم آن را دارم. در آن سال‌ها عیدی‌هایمان را درون یک قلک سفالی جمع می‌کردیم و آخر سال قلک را می‌شکستیم و به همراه پدرم بانک می‌رفتیم و حساب پس‌انداز بازمی‌کردیم.

الان هم دوست دارید عیدی بگیرید؟

من پنج تا نوه و چهار فرزند دارم که باید به آنها عیدی بدهم. من دوست دارم هم عیدی بگیرم و هم عیدی بدهم.

برای رفتن به سینما و تهیه پول بلیت چه کاری انجام می‌دادید؟

وضع خانوادگیمان چندان بد نبود و با پول توجیبی که از پدرم می‌گرفتم به سینما می‌رفتم.

معمولا اغلب عیدها را در کنار خانواده می‌گذرانید؟

نه، اغلب سال‌ها برنامه داشتم و هشت سال اخیر به دعوت اداره اتباع ایرانی خارج از کشور را برای اجرای جنگ‌های شاد به کشورهای مختلف نظیر تاجیکستان، مالزی، دبی و آلمان می‌رفتم.

برای نوروز برنامه سفری هم تدارک دیده‌اید؟

در سال‌های اخیر سفرهای نوروزی افزایش پیدا کرده است و در ضمن جاده‌ها شلوغ است و در کنارش غذاهای رستوران بین جاده‌ای هم اصلا کیفیت خوبی ندارد. ترجیح می‌دهم زمان سفر را به تابستان موکول کنم. عید ماندن در تهران خلوت شده لطف دیگری دارد و بچه‌ها را به سینما، تئاتر و عید دیدنی می‌برم. چون به رادیو دلبستگی خاصی دارم، حتما در طول روز برنامه‌های شاد نوروزی رادیو را هم گوش می‌کنم.

حرف پایانی؟

امیدوارم سال جدید که سال خروس است سال خوبی برای همه مردم ایران باشد.

احمد محمد اسماعیلی