مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2691306488855313475

رمزگشایی از نشست کمیسیون مشترک

گرچه نشست کمیسیون مشترک برجام که به منظور بررسی شکایت ایران از تخلفات آمریکا در اجرای توافق هسته‌ای، روز سه‌شنبه در وین برگزار شده بود با صدور بیانیه‌ای پایان یافت، اما با توجه به لحن ملایم این بیانیه و همچنین موضع‌گیری مقامات کشورمان پس از این نشست، تحلیل‌ها درباره این جلسه همچنان ادامه دارد.

در بیانیه‌ای که سه‌شنبه شب منتشر شد با اشاره به ارائه مستندات حقوقی از سوی نمایندگان کشورمان در کمیسیون مشترک مبنی بر مغایرت تمدید قانون آیسا با برجام آمده است: نمایندگان آمریکا هم مدعی شده‌اند با اقدامات انجام شده، تمدید این قانون هیچ تاثیر عملی بر برجام ندارد و لذا نفس تصویب این قانون در کنگره آمریکا مشکلی برای تعهدات برجامی این کشور ایجاد نمی‌کند. بر اساس این بیانیه، نمایندگان سایر دولت‌های عضو کمیسیون هم با جدی قلمداد کردن نگرانی ایران، خواستار اقدامات آمریکا در جهت بلااثر ماندن این قانون و شفاف‌سازی کامل در این زمینه شدند.

به دنبال انتشار این بیانیه و همچنین اظهارات دیپلمات‌های ارشد ایرانی و روسی بعد از نشست کمیسیون مشترک برجام، برخی رسانه‌های خارجی، تحلیل‌های متفاوتی ارائه کردند و از جمله رویترز مدعی شده تهران تصمیم گرفته مجادلات بر سر اقدام آمریکا در تمدید «قانون تحریم‌های ایران» را تشدید نکند.

به گزارش فارس، این خبرگزاری انگلیسی مدعی شده ایران به قصد جلوگیری از اخلال در برجام در ششمین نشست کمیسیون مشترک که سه‌شنبه در وین برگزار شد، از زورآزمایی بر سر اقدام آمریکا خودداری کرده است.

به گزارش رویترز، عباس عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا ایران از این نشست برای انتقال نگرانی‌هایش به کمیسیون حل اختلافات برجام استفاده کرده است، گفت: خیر.

ولادیمیر وورونکوف، سرپرست هیات روسیه در کمیسیون مشترک برجام هم در این مورد گفت: قانون تحریم‌های ایران، قانون مطلوبی نیست، اما اتفاقی است که افتاده است. رویکرد مشترک همه کشورها این بود که همه اقدامات لازم برای جلوگیری از وارد آمدن ضربه به اجرای برجام انجام شود.

ابهام در گام بعدی

بر اساس سازوکاری که در برجام برای رسیدگی به اختلافات پیش‌بینی شده است، برگزاری نشست معاونان وزیران خارجه که روز سه‌شنبه هم شاهد برگزاری آن بودیم، اولین گام برای حل اختلاف است و پس از آن در صورت باقی ماندن اختلاف، این موضوع باید به نشست وزیران خارجه منتقل شود، اما بر اساس گزارش رویترز از موضع‌گیری عراقچی، ظاهرا ایران قصد انجام چنین کاری را ندارد.

در همین زمینه دکتر فواد ایزدی، عضو هیات علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در گفت‌وگو با جام‌جم با تاکید بر این‌که آمریکا به واسطه تصویب تمدید قانون آیسا برجام را نقض کرده است، گفت: رهبری، رئیس‌جمهور و سایر مسئولان کشورمان نیز بر این موضوع تاکید کردند؛ براساس برجام زمانی که یکی از کشورهای 1+5 یا ایران برجام را نقض کنند پروسه‌ای تعریف شده است که براساس آن در قدم اول جلسه‌ای در سطع معاونان وزرا برگزار و اعتراض کشور مورد نظر گرفته می‌شود.

دکتر ایزدی قدم بعدی را تشکیل جلسات در سطح وزرا و در صورت عدم حصول نتیجه مورد نظر، تشکیل کمیته حل اختلاف و نهایتا ارجاع موضوع به شورای امنیت عنوان کرد.

این کارشناس مسائل هسته‌ای اظهار کرد: قدم اول را برداشتیم، اما براساس گزارش برخی خبرگزاری‌ها قرار نیست قدم دیگری برداریم و وزارت خارجه تاکنون این خبر را تکذیب نکرده است.

این استاد دانشگاه گفت: به نظر می‌رسد مشکل ما حل نشده، اما با وجود این، وزارت خارجه روند پیگیری شکایت را متوقف کرده است. بنابراین مسئولان دستگاه سیاست خارجی باید پاسخ دهند که آیا علت روند توقف شکایت‌ها حل موضوع است یا علت دیگری وجود دارد.

ابــراهیــم کارخانه‌ای، نماینده مجلس نهم هم در گفت‌وگو با جام‌جم با بیان این‌که از ابتدا هم مشخص بود آمریکا همان‌گونه که در نشست کمیسیون مشترک برجام عنوان کرد، موضوع نقض عهد خود را قبول نخواهد کرد، اظهار کرد: متاسفانه ساز و کاری که وجود دارد به گونه‌ای نیست که ایران بتواند براساس آن به حقوق خود دست یابد، بنابراین تنها راه مقابله با آمریکا راهکاری است که رهبر انقلاب در فرمان 9 ماده‌ای خود اشاره فرمودند.

وی گفت: دستگاه سیاسی و دیپلماسی ایران باید قدرتمندانه، حرکت‌های سیاسی را در سطح دنیا پیگیری کند و فضای سیاسی لازم را برای مقابله با تخلفات آمریکا فراهم کند.

مجوز غنی‌سازی تا بیش از 300 کیلو گرم

رئیس هیات کشورمان در کمیسیون مشترک برجام، ضمن تکذیب خبر وال استریت ژورنال گفت: بر اساس توافق اعضای کمیسیون مشترک برجام، ایران قادر خواهد بود مواد بیشتری غنی‌سازی کند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ سیدعباس عراقچی تصریح کرد: کمیسیون مشترک در پایان جلسه خود همچنین با «طرح ایران» برای پاکسازی رسوبات از تاسیسات غنی‌سازی نظنز موافقت کرد. وی افزود: بر اساس این طرح، همه رسوبات مواد غنی شده که از لوله‌ها بیرون آورده می‌شود از شمول 300 کیلو ذخایر مواد غنی شده ایران خارج شده و به‌این ترتیب ایران قادر خواهد بود مواد بیشتری را غنی‌سازی کند. عراقچی اضافه کرد: این مصوبه کمیسیون مشترک که محصول ماه‌ها مذاکرات کارشناسی متخصصان سازمان انرژی اتمی کشورمان است ، پس از ترجمه در سایت وزارت امور خارجه قرار می‌گیرد.