مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2691255767381706216

ماهواره می‌توانست به فرصت تبدیل شود

دکتر حسن نجفی سولاری در برنامه گفت‌وگوی اجتماعی شبکه رادیویی گفت‌وگو تاکید کرد که امروزه حدود 2 درصد کانال‌های ماهواره‌ای فقط به معرفی کالا می‌پردازند؛ به طوری که در این کانال‌ها کالاهایی تبلیغ می‌شود که فقط با سبک زندگی صاحبان آن تطبیق دارد.

به گزارش جام‌جم و به نقل از روابط عمومی رادیو گفت‌و‌گو، برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع بررسی ماهواره و تهدید کالاهای تولید داخل به واسطه کالاهای خارجی با حضور دکتر نجفی سولاری، کارشناس و عضو شورای عالی فضای مجازی، استاد دانشگاه از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی آنتن رفت.

در این برنامه، دکتر نجفی سولاری با اشاره به تاریخچه ماهواره گفت: وقتی برای اولین بار در سال 1962 ماهواره به آسمان پرتاب شد، به عنوان یک وسیله ارتباطی یا رسانه‌ای به شمار نمی‌رفت. ماهواره به دلیل توانایی علمی خود در مدت بسیار کوتاهی از ابزار مطالعاتی به یک وسیله رسانه‌ای و ارتباطی تبدیل شد.

عضو شورای عالی فضای مجازی با اشاره به ارتباط ماهواره و کانال‌های دیجیتال اظهار کرد: از زمانی که ماهواره در اختیار رسانه‌های دیجیتال قرار گرفت، تعداد کانال‌ها به دلیل تکثر و تنوع بسیار زیاد چتر خود را روی تمام قاره‌ها گشودند.

وی با بیان این‌که امروزه حدود 18 هزار کانال تلویزیونی در فضای ایران قابل دریافت است، خاطرنشان کرد: هدف بسیاری از کانال‌های ماهواره‌ای در جهت سیاست، فرهنگ، علم، سرگرمی و... تنظیم شده است، به طوری که در هر کدام از این زمینه‌ها با نگاه شخصی وارد عمل شده و برنامه‌سازی می‌کنند.

دکتر نجفی سولاری افزود: اگر از ماهواره در جهت درست و مطلوب استفاده می‌شد، عوامل مخرب و تهدیدآمیز آن به وجود نمی‌آمد، به طوری که این ابزار ارتباطی می‌توانست به جای تهدید، به فرصت تبدیل شود.

این استاد دانشگاه با تاکید بر این‌که متاسفانه کانال‌های ماهواره قاعده‌مند نشده‌اند، بیان کرد: امروزه هر آنچه به عنوان پیام در کانال‌های ماهواره‌ای برای تبلیغ کالا مطرح می‌شود، به تهدید تبدیل شده است.

وی با اشاره به استانداردهای تبلیغ کالا در ماهواره، اظهار کرد: اگر در تبلیغ، معرفی و فروش کالا در ماهواره استانداردهای موجود در جهان رعایت شده و درهای قاچاق در کشورها بسته بود، ماهواره به هیچ عنوان نمی‌توانست کالاهای نامرغوب و قاچاق خود را بفروشد. دکتر نجفی سولاری اضافه کرد: کانال‌های ماهواره‌ای در بسیاری از مواقع به تبلیغ کالاهایی روی می‌آورند که می‌تواند به عنوان ابزار فساد در دست افراد استفاده شود.

فایل صوتی برنامه گفت‌وگوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت‌وگو قابل دریافت است. این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13 و 30 دقیقه از شبکه رادیویی گفت‌وگو پخش می‌شود.