مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2255500619834279757

زهرا نعمتی؛ پرچمدار ایران در المپیک ریو

زهرا نعمتی بانوی اول چهار سال اخیر ورزش ایران به دلیل درخشش در میادین مختلف و کسب سهمیه المپیک به عنوان نخستین بانوی ورزشکار معلول ایرانی به عنوان پرچمدار کاروان ورزش ایران در بازی‌های المپیک 2016 ریو انتخاب شد.

نعمتی بانوی ورزشکار کرمانی در حالی به این افتخار ارزشمند دست یافت که او را می‌توان به عنوان یک الگوی انسان موفق دانست، کسی که ورزش را با تکواندو آغاز کرد و به دلیل یک سانحه دچار قطع نخاع شد، اما تسلیم ناتوانی جسمی نشده و به رشته تیراندازی با کمان معلولان روی آورد. او که در چهار سال گذشته همواره در میادین مختلف با درخشش خود تمجید ورزش‌دوستان ایران و مجامع بین‌المللی ورزش را برانگیخته است پس از آن‌که در پارالمپیک لندن 2012 به عنوان نخستین بانوی ایرانی موفق به کسب مدال طلای پارالمپیک در تیراندازی با کمان شد، پس از آن افتخار خیلی زود از برنامه‌ریزی خود برای شرکت در بازی‌های المپیک خبر داد تا نشان دهد محدودیت جسمی او را از رقابت با ورزشکاران سالم فیزیکی بازنداشته است. این بانوی ورزشکار چندی پیش با کسب سهمیه المپیک 2016 ریو به آرزوی خود دست یافت و به عنوان نخستین بانوی معلول ایران و یکی از 14 ورزشکار معلول دنیا در تاریخ بازی‌های المپیک، مجوز ورودی این رقابت‌ها را از آن خود کرد.

اما در آستانه بازی‌های المپیک و در حالی که همواره انتخاب پرچمدار کاروان ورزش ایران در مراسم افتتاحیه از اهمیت خاصی برخوردار است، این افتخار را دیروز هیات اجرای کمیته ملی المپیک به نعمتی سپرد تا سیر موفقیت‌ها و کامیابی‌های او همچنان ادامه داشته باشد.

به این ترتیب در شرایطی که المپیکی شدن تیم ملی والیبال با ستارگان سرشناس این تیم قابل پیش‌بینی است و از طرفی حضور ستارگانی چون حمید سوریان پرافتخارترین ورزشکار تاریخ ایران و حتی بهداد سلیمی آسیب‌دیده در این کاروان محتمل به نظر می‌رسد، اما رژه رفتن کاروان ورزش ایران با پیشقراولی یک بانوان معلول و ویلچری در نوع خود بیش از پیش نظرها را متوجه کاروان ورزش ایران خواهد کرد.

انتخاب زهرا نعمتی در حالی صورت گرفت که پیش از این و از میان ۱۵ ورزشکاری که پرچمدار کاروان اعزامی ایران در ۱۵ دوره بازی‌های المپیک بوده‌اند، دو ورزشکار زن عهده‌دار این مسئولیت سنگین شده بودند. در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا لیدا فریمان از رشته تیراندازی به عنوان اولین ورزشکار زن پرچمدار کاروان ایران شد.

هما حسینی نیز بانوی قایقرانی بود که این مسئولیت را برای المپیک ۲۰۰۸ پکن عهده‌دار شد. بر این اساس زهرا نعمتی سومین بانوی ورزشکاری است که به عنوان پرچمدار، برای رژه کاروان ایران در المپیک برزیل انتخاب شده است.

زهرا نعمتی درباره انتخابش به عنوان پرچمدار کاروان ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو گفت: اصلا نمی‌توانم درباره این اتفاق صحبت کنم. آرزوی هر ورزشکاری است که افتخار پرچمداری کاروان کشورش را داشته باشد. با این اتفاق مسئولیت من سنگین‌تر شده است و باید تمام تلاشم را انجام دهم تا به عنوان پرچمدار ایران بهترین نتیجه را در المپیک بگیرم.

نعمتی در پایان گفت: قطعا افراد شایسته‌تر از من هم وجود داشتند، اما از مسئولان تشکر می‌کنم که اجازه دادند این افتخار نصیب من شود.