مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 1957466243005612814
علی لاریجانی با کسب 205 رای نمایندگان، رئیس مجلس شورای اسلامی باقی ماند

مجلس نهم، سکانداران سال پایانی خود را شناخت

انتخابات هیات رئیسه مجلس، دیروز برگزار شد و علی لاریجانی، برای هشتمین سال پیاپی، سکان ریاست مجلس را به عهده گرفت.

به گزارش جام‌جم، علی لاریجانی با 205 رأی از مجموع 263 رأی مأخوذه در آخرین سال مجلس نهم در حالی بر کرسی ریاست تکیه زد که رقیب نه‌چندان جدی وی یعنی روح‌الله حسینیان از طیف جبهه پایداری فقط با 36 رای موافق نمایندگان نتوانست کرسی ریاست را به خود اختصاص دهد.

لاریجانی به‌عنوان تنها نامزد طیف اکثریت هر چند بعد از پیروزی با قدردانی از نمایندگان، اظهار امیدواری کرد که در سال آخر مجلس بتواند در انجام وظایف محوله در حوزه کلان و امور مربوط به مردم، گام‌های خوبی بردارد، اما می‌داند در سال آخر این دوره، کار سختی را در اداره مجلس به عهده دارد.

وی که همیشه تلاش می کرد فضای مجلس را به‌صورت جدی اداره کند دیروز کمی چاشنی طنز را نیز به سخنان خود اضافه کرد و هنگام مراسم تحلیف هیأت رئیسه جدید با اشاره به ناهماهنگی اعضا در قرائت متن سوگندنامه، با خنده اعلام کرد اعضای هیأت رئیسه، امتحان خوبی برای تواشیح ندادند.

انتخابات دیروز هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در حالی برگزار شد که فراکسیون های رهروان ولایت و اصولگرایان مجلس در ارائه فهرست مشترک به نتیجه نرسیده بودند و هر کدام فهرست جداگانه ارائه کردند.

انتخاب ابوترابی و باهنر به عنوان نواب مجلس

محمدحسن ابوترابی‌فرد و محمدرضا باهنر به‌عنوان تنها نامزدهای نواب رئیس با رأی مجلس برای چهارمین سال پیاپی به عنوان نایب اول و دوم انتخاب شدند.

از میان 264 رأی اخذ شده، ‌محمدحسن ابوترابی فرد با 231 رأی و محمدرضا باهنر با 192 رأی به عنوان نواب انتخاب شدند.

یکی از نکات جالب توجه جلسه دیروز این بود که محمدحسن ابوترابی‌فرد در مقام نایب رئیس توانست بیشتر از علی لاریجانی در مقام ریاست رای بیاورد،‌ چراکه ابوترابی‌فرد با 231 رای نایب رئیس اول مجلس شد ولی علی لاریجانی با 205 رای به‌عنوان رئیس مجلس انتخاب شد.

مصری، ‌شریف حسینی و عاشوری ناظرشدند

در ادامه انتخابات اعضای هیأت رئیسه مجلس یک تغییر در انتخاب ناظران دیده شد به‌طوری که عبدالرضا مصری جایگزین بهروز نعمتی شد. براین اساس از میان 265 رأی اخذ شده، عبدالرضا مصری 161 رأی، سیدشریف حسینی 160 رأی و محمد عاشوری با 153 رأی به عنوان ناظران مجلس برای چهارمین سال مجلس نهم انتخاب شدند.

انتخاب دبیران هیأت رئیسه هم با یک تغییر در ترکیب این اعضا روبه رو شد و حسین سبحانی‌نیا، نماینده نیشابور جای خود را به احمدرضا دستغیب نماینده شیراز داد.

از میان نمایندگان نامزد شده برای پست دبیری، محمدحسین فرهنگی با 207 رأی، ضرغام صادقی با 153 رأی، ‌مهرداد بذرپاش با 150 رأی، علیرضا منادی 145 رأی، احمدرضا دستغیب 149 رأی و محمد دهقان با 136 رأی به عنوان دبیران مجلس از میان 11 نامزد در سال چهارم انتخاب شدند.

حاشیه های انتخابات هیأت رئیسه مجلس

انتخاب دیروز هیأت رئیسه مانند تمامی دوره‌های انتخابات خالی از حاشیه نبود ؛ چرا که دیروز جلسه علنی با270 نماینده کار خود را آغاز کرد، در حالی که در برخی جلسات مجلس، تعداد نمایندگان در آغاز صحن علنی، از 200 نفر هم کمتر است.

لاریجانی پس از انتخاب دوباره به عنوان رئیس مجلس خطاب به نمایندگان گفت: حقیر سر و پا تقصیر با 205 رای مجددا به‌عنوان رئیس مجلس انتخاب شدم که از این اعتماد نمایندگان تشکر می‌کنم.

همچنین به‌دلیل رایزنی های نمایندگان و رفت و آمدهای زیاد مجلس، لاریجانی هنگام رای گیری ها بارها به نمایندگان تذکر داد تا بر صندلی خود بنشینند و در رای‌گیری مشارکت داشته باشند.

هنگام بررسی طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی که در میان شمارش آرای دبیران هیأت رئیسه صورت می‌گرفت، نمایندگانی که به‌عنوان موافق و مخالف جزئیات این طرح سخنرانی می‌کردند، انتخاب مجدد لاریجانی به‌عنوان رئیس مجلس و ابوترابی‌فرد و محمدرضا باهنر را به عنوان نواب رئیس مجلس تبریک می گفتند و زمانی که نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه پیشنهادی را درباره یکی از مواد طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی ارائه کرد، لاریجانی به وی گفت از پیشنهاد صرف نظر کند و اجازه دهد دستور جلو برود. نادر قاضی‌پور در پاسخ به این تذکر گفت : شما تازه رئیس شده‌اید، بگذارید جوهر حکمتان خشک شود بعد زور بگویید که این سخن باعث شد لاریجانی با لبخند بگوید من فقط از شما تشکر کردم.

یکی از حاشیه‌های جالب این دوره از انتخابات، اطلاع رسانی نمایندگان حاضر در جایگاه هیأت رئیسه به خبرنگاران بود.

این نمایندگان با علامت‌های دست به خبرنگاران اخبار انتخابات را اعلام می‌کردند.

جمعی از نمایندگان نیز به‌عنوان نماینده ـ عکاس با دوربین های موبایل خود به ثبت وقایع می پرداختند. درحالی که هیأت رئیسه در تریبون مجلس مراسم تحلیف را به جا می‌آورد بالغ بر 50 نماینده به گرفتن عکس از هیأت رئیسه جدید مشغول بودند.