مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 1176850359466885452
تمدید مهلت بخشش جریمه دیرکرد مالیات معوق سال‌های 89 تا 91 تا دی امسال

افزایش سرمایه بنگاه‌های تولیدی تا سال ۹۶ از مالیات معاف شد

معاون سازمان امور مالیاتی در بخشنامه جدیدی براساس آیین‌نامه اجرایی قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی ابلاغ کرد: افزایش سرمایه بنگاه‌های تولیدی با تجدید ارزیابی دارایی‌ها تا سال ۹۶ از شمول مالیات معاف است.

به گزارش تسنیم، حسین وکیلی معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی در این بخشنامه اعلام کرد: معافیت مالیاتی افزایش سرمایه بنگاه‌های اقتصادی، ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های آنها به موجب ماده 17 قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات به مدت پنج سال از تاریخ لازم‌الاجرا شدن قانون فوق، ابلاغ شد، اینک آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده 17 قانون مذکور با اعمال اصلاحات به عمل آمده همراه با مصوبه هیات وزیران ابلاغ می‌شود.

در این بخشنامه آمده است: بنگاه‌های اقتصادی که طی پنج سال اخیر اقدام به تجدید ارزیابی دارایی‌های خود نکرده‌اند، در صورتی که با رعایت مقررات قانونی و مفاد این آیین‌نامه، دارایی‌های خود را از بیست و پنجم شهریور 91 تا بیست و چهارم شهریور 96 تجدید ارزیابی کرده و مازاد حاصل از آن را به حساب سرمایه منظور کنند، از شمول مالیات معاف خواهند بود.

بر این اساس، اشخاص حقوقی که تا پایان سال تجدید ارزیابی افزایش سرمایه ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های خود را در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت نکنند، موظفند مبالغ ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها را طی سال مذکور در دفاتر قانونی به حساب مازاد ناشی از تجدید ارزیابی منظور و حداکثر تا سه ماه پس از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه سال مالی تجدید ارزیابی، در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت و به حساب سرمایه در دفاتر قانونی، طی سال بعد از تجدید ارزیابی منظور کنند.

این بخشنامه افزود: بنگاه‌های اقتصادی برای استفاده از معافیت موضوع این آیین‌نامه باید تائیدیه سازمان حسابرسی یا یکی از موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران یا حسابدار رسمی را که مستند به گزارش حسابرسی مالی شرکت باشد، برای سال تجدید ارزیابی و سنوات بعد تا دوره منتهی به خروج دارایی در موارد زیر دریافت و حداکثر تا سه ماه پس از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه به اداره امور مالیاتی ذی‌ربط ارائه کنند.

مهلت جدید پرداخت جریمه دیرکرد مالیات

در همین حال رئیس سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ جدیدی مهلت بخشش جریمه دیرکرد مالیات معوق سال‌های ۸۹، ۹۰ و ۹۱ را که پیش از این تا آخر شهریور بود، تا یازدهم دی امسال تمدید کرد.

علی عسکری در این بخشنامه آورده است: صرفا بنگاه‌های تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری، از تسهیلات قانون مزبور برخوردار خواهند بود. بخشودگی جرایم مذکور صرفا در ارتباط با جرایم ناشی از تاخیر در پرداخت مالیات عملکرد سال‌های 1389، 1390 و 1391 (ماده 190 قانون مالیات‌های مستقیم) بوده و به دیگر جرایم قانونی تسری ندارد.