مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 1014394605838288273

آموزش برنامه نویسی به تازه‌کارها

چطور می‌توانیم به کسانی که با برنامه‌نویسی آشنایی ندارند، این امر با ارزش را بیاموزیم؟ برای پاسخ به این سوال، نمی‌توان با جمله «خب برنامه‌نویسی با نوشتن الگوریتم‌ها سپس تبدیل آنها به خطوط کد و توابع برای ترجمه به زبان ماشین... » آغاز کرد. در واقع، برای شروع باید کاملا برعکس آن را انجام داد و هیچ سخنی از برنامه‌نویسی به میان نیاورد.

در میان روش‌های آموزش برنامه‌نویسی، شاید وب‌سایت‌های زیر که‌همگی به سادگی قابل دسترس هستند، گزینه فوق‌العاده‌ای باشد.

1- Hackety Hack

این وب‌سایت برای تازه‌کارها کارایی فراوان دارد. اطلاعات بسیار پایه و اولیه در مورد برنامه‌نویسی در این وب‌سایت وجود دارد و فرد نیازی به هیچ تجربه و پیش‌زمینه‌ای در مورد برنامه‌نویسی ندارد. ابزارهای ساده، پشتیبانی فنی و دروس آنلاین همه چیز را برای دانش‌آموزان برنامه‌نویسی ساده کرده است.

نشانی وب‌سایت: /http:‌/‌‌/‌hackety.Com‌‌

2- Light-Bot

برای دانش‌آموزان که نمی‌توانند مفهوم کلی برنامه‌نویسی را بخوبی درک کنند، این وب‌سایت با طراحی یک بازی که از طریق منطق و دستور‌های برنامه‌نویسی می‌توان یک ربات را در انجام ماموریت‌ها انجام داد، ابزار بسیار مفیدی خواهد بود.

نشانی وب‌سایت:

http://armorgames.com/play/2205/light-bot

3- Logo

یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی آزمون و خطایی که می‌تواند با استفاده از فرامین بسیار ساده، تکنیک‌های یادگیری برنامه‌نویسی را به کودکان بیاموزد.

نشانی وب‌سایت: /http:‌/‌‌/‌mckoss. com‌/‌logo

4- Scratch

این سایت فوق‌العاده که توسط MIT طراحی شده است، زبان ساده برنامه نویسی ابداعی خودش را دارد و دانش‌آموزان می‌توانند از طریق آن، به خلق داستان، انیمیشن، بازی، موسیقی و هنر دست بزنند و آثار خود را در اینترنت منتشر کنند.

نشانی وب‌سایت: /http:‌/‌‌/‌scratch. mit. edu‌‌

5- Simple

این زبان برنامه‌نویسی رایگان واقعا برای شروع برنامه‌نویسی کودکان ساده است. چالش‌های برنامه‌نویسی، نکات و بازی‌های از پیش آماده در این برنامه، روند یادگیری را در دانش‌آموزان تسریع می‌کند.

نشانی وب‌سایت:

http:‌/‌‌/‌www. simplecodeworks. com‌/‌homepage. html

6- Stencyl

این وب‌سایت برای کسانی که فکر می‌کنند هنوز آماده کدزدن نیستند، فوق‌العاده است (هر چند گزینه کدنویسی هم برای کسانی که اعتمادبه‌نفس کافی دارند، وجود دارد). این وب‌سایت افراد را تشویق می‌کند تا بازی‌های فلش و IOS خود را طراحی کنند. این نرم‌افزارها بعدا می‌تواند در ویندوز یا مک نیز استفاده شود.

نشانی وب‌سایت:

http:‌/‌‌/‌www. stencyl. com‌/‌stencyl‌/‌overview/‌

7- Sodaplay

ابزار فوق‌العاده آنلاین با هزاران مثال قابل مشاهده از سوی دیگر کاربران پیش از آن‌که اولین خط کدنویسی آغاز شود.

نشانی وب‌سایت: /http:‌/‌‌/‌sodaplay. Com

8- Game Maker

این بستر که استودیوی قابل دانلود رایگان دارد، برای استفاده دانش‌آموزان تازه‌وارد تا برنامه‌نویسان خبره کارایی خواهد داشت و از طریق آن می‌توان به تولید بازی‌های ژانر سکوبازی پرداخت.

نشانی وب‌سایت:

http:‌/‌‌/‌www. yoyogames. com‌/‌gamemaker‌/‌studio

9- Codeacademy

این برنامه فوق‌العاده آنلاین تک تک دانش‌آموزان را با پروسه منحصربه‌فرد آشنا می‌کند. دروس و امتحانات هر فرد با دیگری فرق دارد و در نهایت افراد می‌توانند نمرات خود را با دوستان یا دیگر افراد مقایسه کنند.

نشانی وب‌سایت:‌ /http:‌/‌‌/‌www. codeacademy. Com

10- Alice

این نرم‌افزار رایگان تحصیلی از مراحل اولیه برنامه‌نویسی آغاز کرده و راه‌های تفکر و حل مساله رایانه‌ای را به دانش‌آموزان می‌آموزد. محیط کاری سه‌بعدی برنامه‌نویسی آن برای طراحی انیمیشن و بازی هم مناسب است.

نشانی وب‌سایت: /http:‌/‌‌/‌www. alice. Org

امیربهاالدین سبط الشیخ